Sołowow tworzy największą grupę chemiczną w Polsce

cze 19, 2012 | Z zakładu

Wczoraj Syntohos ogłosił wezwanie na 100% akcji Zakładów Azotowych Puławy. Jeśli dojdzie do tej transakcji powstanie największa w kraju grupa chemiczna z przychodami rzędu 8,2 mld zł i jeden z największych zakładów w Europie, którego potencjał porównywalny będzie z posiadanymi przez koncerny Solvay, Nippon, czy Tata Group. Teraz największe obroty w kraju mają Zakłady Azotowe Tarnów 5,3 mld zł.

Ale zdaniem analityków Synthos może wkrótce ogłosić także zamiar przejęcia innej chemicznej grupy, czyli Ciechu. Taki scenariusz jest prawdopodobny, a niedawne zmiany w zarządzie Ciechu  pewnym sensie uwiarygodniają te przypuszczenia ?mówi Maciej Kabat, analityk AmerBrokers. W maju w fotelu prezesa Ciechu zasiadł Dariusz Krawczyk, min. Były prezes Synthosu.

Powodzenie planów Sołowowa zależy od postawy Skarby Państwa, który ma 50,7 % akcji ZA Puławy i 38,7 % Ciechu.

Za każdą akcję Puław Synthos zaoferował po 102,5 zł, czyli cenę nieodbiegającą od kursu giełdowego. Na przejęcie spółki potrzebowałby ok. 2mld złotych. Pożyczkę w takiej wysokości zagwarantował mu już PKO BP. Poza tym Synthos jest w bardzo dobrej sytuacji finansowej, na kontach ma 1,1 mld zł, gotówki, czyli kwotę która przewyższa obecną kapitalizację Ciechu. To dla producenta kauczuku dogodny moment by finansować przejęcia, bo jego podstawowa działalność charakteryzuje się dużą stabilnością- dodaje Kabat.

Zamiarem Synthosu jest budowa dużej grupy chemicznej. Producenta kauczuków interesuje min. biznes nawozowy, bo zdaniem jego szefów produkty te także mają dobre perspektywy rynkowe, co wynika z popytu na żywność przy ograniczonym, areale upraw. Dodatkowe korzyści mogą przynieść także wspólne z Puławami zakupy gazu ziemnego, którego znaczne ilości wykorzystuje Synthos Kralupy.

Chcemy przejąć Puławy. Nie zrobimy tego za wszelką cenę. Oceniamy, że zaoferowana przez nas cena jest wysoka i godziwa a Puławy wymagają głębokiej restrukturyzacji w obszarze technologii, produktów i kosztów energii, mówi Michał Sołowow. Wskazuje, że zakład czekają dodatkowe koszty, około 180 mln i około 20 mln kosztów robocizny.

Wierzymy, że w perspektywie 5-7 lat Puławy będą atrakcyjna a inwestycją. Jeśli transakcja zakończy się sukcesem, następnym racjonalnym krokiem Sytnthosu będzie próba konsolidacja branży nawozowej- Leńczy Sołowow.

To kolejne w ostatnim czasie wezwanie na akcje firmy chemicznej. W maju rosyjska grupa Acron wezwała do sprzedaży 41,6 mln akcji Zakładów Azotowych Tarnów. Skąd takie zainteresowanie spółkami z tego sektora?? Z jednej strony spółki z tego sektora zanotowały rekordowe wynki finansowe za miniony rok a  z drugiej pod strony pod wpływem ogólnej sytuacji na giełdzie ich ceny spadły do atrakcyjnych poziomów wskazuje Krystian Brymora analityk BDM.

Ale to także efekt realizowanej przez Skarb Państwa polityki  zakładającej przyśpieszenie sprzedaży posiadanych udziałów w spółkach z branży chemicznej.

Rzeczpospolita/ Dorota Kalinowska