Co z premią za 4 kwartał 2023 roku ?

maj 6, 2024 | Aktualnosci

Za ostatni kwartał 2023 roku Załoga naszego przedsiębiorstwa wypracowała zysk uprawniający do wypłaty premii dla wszystkich Pracowników. Nie zmienia to jednak faktu, że sytuacja w GA ZAP jest bardzo trudna i chwilowo nie widać zbyt wielu symptomów poprawy, prowadzone są zmiany mniej lub bardziej spodziewane i akceptowane.  Trudno odmówić nowemu Prezesowi determinacji w dokonywaniu zmian. Czy przyniosą one oczekiwany skutek – trudno powiedzieć. Fakty są takie, że wygłoszone na pierwszym spotkaniu hasło: musimy produkować i sprzedawać, jest tyleż lakoniczne co …. głębokie. Produkować trzeba tanio i dobrze, a sprzedawać drogo i dużo. Pozostaje pytanie jak dojść do tego stanu? Jak przetrwać ten czas?  Trzeba też jednoznacznie powiedzieć i dotyczy to zarówno chwili obecnej jak i 2 -3 lat ubiegłych nie wszystko zależy do nas – sporo zależy od UE oraz szalonego Zielonego Ładu.

Dochodzimy do kwestii premii za ostatni kwartał 2023 roku oraz nagrody na Dzień Chemika.

Propozycja Prezesa jest taka: zawiesić wypłaty tych świadczeń na rok. Zaproponował też inny podział premii – uwzgledniający fakt że niektórzy pracownicy mimo zawieszenia produkcji nie wykazywali chęci angażowania się w inne prace w naszym przedsiębiorstwie. Nie da się tego zrobić bez zgody związków zawodowych.

Jako NSZZ oczekujemy od Prezesa na przedstawienie informacji:

• Czy mówimy o 12 miesiącach czy końcu roku 2024?
  • Jakie konkretne warunki muszę być spełnione do odwieszenia?
  • Czy zawieszenie będzie oprocentowane?
  • Czy zawieszenie będzie dotyczyło wszystkich pracowników czy możliwe są wyłączenia ( np. pakownie) ?
  • Czy przewidziane jest indywidulana ugoda pomiędzy pracownikiem a pracodawcą w tym temacie w przypadku gdy związki zawodowe nie wyrażą na to zgody?

Inne organizacje (poza ZZPRC) nie mają takich wątpliwości już wraziły bezwarunkową zgodę na tego typu układ.

Przypominamy o obietnicach kandydatów do Rady Nadzorczej o tym, że wszyscy dostana podwyżki 1500 PLN oraz zostaną odblokowane awanse.

Czekamy na Wasze oceny  tej propozycji – dzwońcie do naszego biura.