Przetarg na budowę Elektrowni Puławy unieważniony

gru 5, 2014 | Aktualnosci

Elektrownia Puławy – spółka, której udziałowcami są Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy oraz PGE GiEK – unieważniła przetarg na budowę duobloku gazowo-parowego o mocy 800-900 MW.

-Powodem unieważnienia postępowania jest brak odpowiednich przepisów prawa zapewniających długoterminowe wsparcie dla wysokosprawnej kogeneracji – podano w komunikacie.

– Projekt Elektrownia Puławy zakładał budowę duobloku gazowo-parowego klasy 800-900 MWe, bez kotłowni rezerwowej, zakładającego współpracę Elektrowni z Elektrociepłownią Spółki. Spółka analizuje możliwości kontynuowania projektu energetycznego w innym wariancie – dodano.

PGE GiEK oraz Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy posiadają po 50 proc. udziałów w Elektrowni Puławy, przy czym – z racji swoich kompetencji energetycznych – rolę wiodącą w projekcie miało mieć PGE GiEK.
Wcześniej, z końcem stycznia 2014 r., złożono oferty wstępne na budowę Elektrowni Puławy. Wśród nich znajdowały się: Alstom Power (Polska); konsorcjum Siemens (Polska), Siemens Oesterreich, Siemens Switzerland; konsorcjum General Electric International, Iberdrola (Hiszpania); konsorcjum SNC-Lavalin Polska, SNC-Lavalin, SNC-Lavalin Constructors (dwie ostatnie Kanada).

Inwestycja w Puławach miała obejmować budowę ?pod klucz? duobloku gazowo-parowego o mocy od ok. 800 MWe do ok. 900 MWe netto wraz z instalacjami i obiektami pomocniczymi. Sprawność bloku netto w pracy kondensacyjnej miała być nie niższa niż 57 proc.

W postępowaniu miała zostać wybrana oferta najkorzystniejsza ekonomicznie z uwzględnieniem następujących kryteriów: cena (5 proc.) oraz kryterium techniczno-ekonomiczne (95 proc.).
Szacunkowa wartość inwestycji wynosiła 3 mld zł, a na budowę przewidywano 36 miesięcy. Siłownię planowano w bezpośrednim sąsiedztwie zakładów azotowych.

Według ostatniego aneksu, z końca marca 2014 r., partnerzy projektu przewidywali termin spełnienia wszystkich warunków realizacji przedsięwzięcia do 31 grudnia 2014 r. Wcześniejsze terminy minęły 31 marca tego roku oraz 31 grudnia 2013 r.

O wątpliwościach dotyczących szans na budowę Elektrowni Puławy portal wnp.pl pisał już na początku października tego roku.
Źródło. chemia.wnp.pl