Przerażające domino Polacy chcą wyjeżdzać…

mar 25, 2014 | Aktualnosci

ylko 17 proc. Polaków deklaruje, że nie rozważa wyjazdu z Polski za pracą – wynika z najnowszego badania Millward Brown na zlecenie firmy Work Service.
– Obserwujemy coś, co można porównać do przewracającego się domina – komentuje najnowsze badania Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków w Work Service SA. – Jedni wyjechali do pracy za granicę, odnieśli sukces, a następnie zachęcają znajomych i rodzinę do wyjazdu. Praca w Polsce przestaje już być podstawowym wyborem. Perspektywy są znacznie szersze i Polacy nie wahają się z nich korzystać.

Będzie moda na USA?

Niemcy, kraje skandynawskie oraz Anglia to najbardziej atrakcyjne kierunki potencjalnego wyjazdu Polaków za pracą – wynika z najnowszego badania Work Service.
Ponad jedna piąta badanych zdecydowałaby się na podjęcie pracy w Niemczech. Znacznie większym zainteresowaniem niż w roku ubiegłym cieszą się kraje skandynawskie. Za pracą do Norwegii, Szwecji czy Danii wyjechałoby 21 proc. Polaków. Do łask wracają także Stany Zjednoczone i Kanada, gdzie chęć wyjazdu deklaruje 8 proc. badanych.

– Niemcy stają się zgodnie z przewidywaniami sprzed paru lat numerem jeden polskiej emigracji zarobkowej. Decydująca jest bliskość geograficzna, szerokość rynku pracy, liczba i różnorodność ofert i ich zbieżność z kompetencjami naszych pracowników. Ta perspektywa była powodem naszej silnej aktywności inwestycyjnej w Niemczech – mówi Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

Polka chce do Włoch

Gdy pytamy o najbardziej pożądane miejsce pracy, Polacy najchętniej wybraliby kraje skandynawskie i Holandię. Z kolei Polki częściej niż mężczyźni wymieniały Włochy. Kraje skandynawskie były też najczęściej preferowane przez osoby, które nie ukończyły jeszcze 34 lat. Z drugiej strony Polacy 55+ wyemigrowaliby najchętniej do Niemiec.

Na decyzje dotyczące kierunku emigracji ma także wpływ wysokość otrzymywanego miesięcznie wynagrodzenia. Jedna trzecia respondentów mających najniższe dochody (do 999 zł) deklarowała chęć wyjazdu do Niemiec. Z kolei dla zarabiających najwięcej, czyli powyżej 4999 zł, atrakcyjne byłyby przede wszystkim kraje skandynawskie.

Źródło. wyborcza.pl