50 mld zł rocznie ? tyle warta jest praca Polaków, którzy pracują na czarno i od których nie są odprowadzane żadne składki i podatki, informuje ?Rzeczpospolita?.

Według najnowszego raportu GUS pracujących w tzw. szarej strefie w ubiegłym roku było 1 mln 78 tys. Praca na czarno najczęściej dotyczy usług dla gospodarstw domowych tj. remontowanie, czy budowanie. Na drugim miejscu jest rolnictwo i ogrodnictwo, następnie handel, gastronomia, usługi turystyczne, fryzjerskie, kosmetyczne, opiekuńcze i edukacyjne.

Polacy pracują na czarno, bo mają problem ze znalezieniem ?oficjalnej? pracy, nie chcą płacić wysokich danin dla państwa. Innym powodem jest obawa przed np. utratą renty.

Liczba osób pracujących w szarej strefie utrzymuje się od kilku lat na stałym poziomie (wcześniej rosła). Według gazety, praca 1 mln osób na czarno może być warta ok. 50 mld zł, bo badania GUS pokazują, że w 2012 r powstało tak 3,3 proc. PKB. A że uzyskiwane w ten sposób dochody nie są obciążane daninami, traci budżet, a także system ubezpieczeń społecznych.

Rzeczpospolita