Od 1 stycznia płaca minimalna wzrośnie do 1680 zł

sty 6, 2014 | Aktualnosci

Od 1 stycznia 2014 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 80 zł i wyniesie 1680 zł brutto – wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z połowy września. Oznacza to, że pensja pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu nie może być niższa niż 1680 zł brutto.

Od 2014 r. wynagrodzenia pracownika w okresie jego pierwszego roku pracy będzie musiało wynosić co najmniej 1344 zł brutto – nie może być niższe niż 80 proc. płacy minimalnej.

Z wysokością płacy minimalnej są powiązane także m.in. dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej – wynosi on 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę; z kolei odprawa pieniężna w przypadku zwolnień grupowych nie może przekroczyć 15-krotności minimalnego wynagrodzenia – w 2014 r. będzie to do 25,2 tys. zł.

Wysokość płacy minimalnej określa minimalne wynagrodzenie przysługujące pracownikowi za czas niewykonywania pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy, tzw. postoju. Pracownik ma prawo do odszkodowania w wysokości nie mniejszej niż płaca minimalna za naruszenie zasad równego traktowania w zatrudnieniu oraz w przypadku rozwiązania przez pracownika umowy o pracę na skutek mobbingu.

Związki zawodowe podczas prac w Komisji Trójstronnej nie zgadzały się na proponowaną przez rząd wysokość płacy minimalnej: wzrost o 5 proc. (czyli o 80 zł) do wysokości 1680 zł. Według związkowców wynagrodzenie powinno wzrosnąć o 120 zł do 1720 zł. Pracodawcy akceptowali propozycję rządu.

Pod koniec czerwca związki zawodowe zawiesiły swój udział w Komisji Trójstronnej. Wobec braku porozumienia na temat płacy minimalnej w Komisji Trójstronnej, w rozporządzeniu z 11 września Rada Ministrów ustaliła jej wysokość na 1680 zł brutto; w 2013 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosiło 1600 zł brutto.

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przewiduje, że Komisja Trójstronna powinna do 15 lipca uzgodnić wysokość minimalnego wynagrodzenia na następny rok. Jeżeli tego nie zrobi, to rząd – do 15 września – ustala wysokość minimalnego wynagrodzenia w drodze rozporządzenia. Wielkość ta nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia zaproponowanego przez rząd Komisji.

(PAP)