Nie strajkujemy ze strachu przed utratą pracy

lut 11, 2013 | Ze Związku

Mimo kryzysu i spowolnienia gospodarczego Polacy niechętnie strajkują.
Poparcie dla akcji związkowych maleje

Poparcie dla akcji związkowych maleje

fot. NSSZ Solidarność

W 2012 r. zarejestrowano tylko 17 strajków, czyli o 36 mniej niż rok wcześniej ? donosi “Dziennik Gazeta Prawna”, powołując się na dane GUS.

I w tej statystyce przypominamy niechętnie protestujących Skandynawów i Holendrów. Nawet Brytyjczycy mają większą od nas skłonność do buntów (126 strajków w ubiegłym roku). Liderami są południowcy ? Hiszpanie, których sytuacja gospodarcza jest dużo gorsza, protestowali prawie 700 razy.

Ludzie nie strajkują, bo czują się zagrożeni możliwością utraty zatrudnienia ? ocenia prof. Elżbieta Kryńska z Uniwersytetu Łódzkiego. Jak dodaje, pracownicy wiedzą, że np. brak podwyżek nie zawsze wynika z niechęci pracodawców, ale z kondycji firmy i koniunktury gospodarczej.

Eksperci wyliczają, że do mniejszej liczby strajków przyczynia się też to, iż: Polacy coraz rzadziej pracują na tradycyjnej umowie o pracę, spadła przynależność pracowników do związków zawodowych, zmniejszyło się też poparcie społeczne dla związkowców i organizowanych przez nich akcji.

Źródło. PAP

Statut organizacji

Statut NSZZ “Solidarność” to dokument, który określa cele, zadania, strukturę organizacyjną oraz sposób działania Związku.W preambule do Statutu czytamy, m.in. że NSZZ “Solidarność” powołany został w wyniku robotniczego protestu i utworzony na podstawie porozumienia zawartego 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a Komisją Rządową. “(…) opierając swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej prowadzi działalność w zakresie obrony godności, praw i interesów pracowniczych członków Związku oraz realizacji ich potrzeb materialnych, społecznych i kulturalnych” .

Kontakt z nami

6 + 2 =