Co się zmienia w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia 2023?

kwi 26, 2023 | Aktualnosci

Dzięki naciskom Komisji Krajowej NSZZ Solidarność na rząd i pracodawców – mamy kolejne korzystne dla Pracowników zmiany

w Kodeksie Pracy.

Umowa na czas określony – nowe zasady wypowiedzenia

Zmienią się zasady wypowiedzeń przy umowach na czas określony. Po zmianach zastosowanie będą miały zasady analogiczne jak w przypadku umów o pracę zawartych na czas nieokreślony.

Przede wszystkim pracodawca będzie musiał wskazać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie. Będzie musiał także zawiadomić reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową, jeśli istnieje taka organizacja.

Dodatkowe przerwy w pracy

Osoby pracujące powyżej 9 godzin w danym dniu będą mogły liczyć na dodatkowe przerwy. Do tej pory, jeśli czas pracy w danym dniu wynosił ponad 6 godzin, pracownik był uprawiony do co najmniej 15 minut płatnej przerwy.

Teraz, jeśli w danym dniu wymiar czasu pracy będzie dłuższy niż 9 godzin, pracownik otrzyma dodatkowe co najmniej 15 minut. Jeśli czas pracy będzie dłuższy niż 16 godzin, otrzyma kolejną przerwę – także o długości co najmniej 15 minut.