Wchodzące w skład Grupy Azoty Zakłady Azotowe Puławy w I kwartale roku obrotowego, który zaczyna się pierwszego lipca miały zysk netto na poziomie 17,8 mln zł. Analitycy spodziewali się, że zysk firmy będzie o około osiem milionów złotych wyższy.

Niższy był zysk operacyjny firmy w omawianym okresie. Rok temu wyniósł on 37,2 mln złotych. Obecnie było to tylko 18,6 mln zł. Także i tu spodziewano się lepszego rezultatu.

Przychody grupy w I kwartale 2013/2014 r. spadły do 839,8 mln zł z 878 mln zł a analogicznym okresie roku 2012/2013. Jednak tu uzyskany wynik jest lepszy od oczekiwań. Analitycy oczekiwali, że sprzedaż wyniesie około 810,2 mln zł.

Obecne wyniki nie są zaskoczeniem, bo rynek chemiczny jest trudny, a trzeci kwartał zwykle do najlepszych nie należy.

ZA Puławy to spółka giełdowa i jedna z największych i najważniejszych firm chemicznych w kraju. Zadebiutowała na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w 2005 r. Obecnie jest częścią Grupy Azoty, drugiego co do wielkości producenta nawozów w Europie.

Działalność Puław skupia się na dwóch segmentach biznesowych. Około 40 proc. produkcji to produkty chemiczne, pozostałe 60 proc. to produkty nawozowe. Około 50 proc. całej produkcji jest eksportowana do 50 krajów na całym świecie.

Źródło. wnp.pl