Wojna wisi na włosku

cze 26, 2013 | MEDIA, Z kraju

Związkowcy ustalają szczegółową strategię walki z rządem Donalda Tuska.

Dziś po południu premier Donald Tusk weźmie udział w posiedzeniu Komisji Trójstronnej. Sęk w tym, że przedstawiciele związków zawodowych nie chcą już z nim rozmawiać. Jak dowiedziała się ?Rz”, wszystkie trzy centrale związkowe umawiają się między sobą po cichu, że opuszczą posiedzenie. Twierdzą, iż Donaldowi Tuskowi już nie wierzą.

? Komisja Trójstronna przestaje mieć jakikolwiek sens. Nasi związkowcy widzą, że rząd pozostaje głuchy na nasze argumenty i słucha tylko tego, co mówią pracodawcy. Po co więc tracić czas na posiedzenia ? mówi ?Rz” Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ.

Z informacji, które dotarły do związkowców z Kancelarii Premiera, wynika, że Donald Tusk chce podczas dzisiejszego posiedzenia przedstawić pracodawcom i przedstawicielom związków zawodowych informację o bieżącej sytuacji gospodarczej Polski. Udział premiera w Komisji to także realizacja obietnicy złożonej partnerom społecznym podczas posiedzenia w kwietniu, kiedy dyskutowano o projekcie wprowadzenia rocznego rozliczenia czasu pracy. Rozmów nie zakończono, a premier obiecał ich kontynuację w maju. ? Zapewniał nas też, że prace nad nowelizacją zostaną do tego czasu wstrzymane. Tymczasem Sejm właśnie przegłosował nowe rozwiązania ? opowiada Radzikowski.

Bardziej niż na rozmowy z premierem związkowcy szykują się teraz na wrześniową manifestację. Liderzy ?Solidarności”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych zamierzają się w tej sprawie spotkać 4 lipca. Miejsce spotkania nie jest jeszcze znane, ale najprawdopodobniej odbędzie się ono w Gdańsku. Tego dnia związkowcy zdecydują o przeprowadzeniu manifestacji. To będzie tylko formalność, bo wszystkie związki już opowiedziały się za tą formą protestu.

Wstępnie manifestacja planowana jest na 8 lub 10 września. Ma potrwać kilka dni i niewykluczone, że przerodzi się w strajk generalny. Nie wiadomo jeszcze, czy będzie odbywała się tylko w Warszawie czy także w innych dużych miastach w Polsce. Planowane jest rozbicie miasteczka namiotowego przed Sejmem lub Kancelarią Premiera.

Poza wspólną, ogólnopolską manifestacją wszystkie trzy związki zawodowe planują przez całe lato inne akcje. ? Dwa miesiące wakacji chcemy poświęcić na informowanie społeczeństwa o negatywnych skutkach zmian w sposobie rozliczania czasu pracy ? zapowiada Marek Lewandowski, rzecznik ?Solidarności”.

Związkowcy ?S” wyjdą na ulice z ulotkami, powstaną także specjalne stoiska w centrach miast, gdzie mieszkańcy będą mogli o prawie pracy porozmawiać z ekspertami. Krucjatę przeciwko zmianom prowadzić będzie także przewodniczący Piotr Duda, który przez całe lato będzie wygłaszał ogólnodostępne wykłady o prawach pracowniczych. Związkowcy mają nadzieję, że w ten sposób zyskają poparcie społeczeństwa dla swoich działań.

Akcje informacyjne planują też Forum Związków Zawodowych i OPZZ. Ten ostatni związek zapowiada drastyczne akcje protestacyjne, m.in. strajk głodowy. ? Ludzie są zdesperowani. W Krakowie właśnie podpalił się wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Drużyn Konduktorskich RP. Dotarły do nas także informacje o planowanych głodówkach w kopalniach. Musimy włączyć się w te działania ? mówi Radzikowski.

Związkowcy podkreślają, że są już tak zdesperowani, że tym razem na pewno nie ustąpią. ? Będziemy jesienią siedzieć przed Sejmem tak długo, aż rząd wreszcie wycofa się ze zmian. Nasi członkowie wymagają od nas, żebyśmy wreszcie ten spór z rządem wygrali. Nie możemy odpuścić tak jak przy podwyższaniu wieku emerytalnego ? podkreśla związkowiec z FZZ.
Rzeczpospolita

Statut organizacji

Statut NSZZ “Solidarność” to dokument, który określa cele, zadania, strukturę organizacyjną oraz sposób działania Związku.W preambule do Statutu czytamy, m.in. że NSZZ “Solidarność” powołany został w wyniku robotniczego protestu i utworzony na podstawie porozumienia zawartego 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a Komisją Rządową. “(…) opierając swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej prowadzi działalność w zakresie obrony godności, praw i interesów pracowniczych członków Związku oraz realizacji ich potrzeb materialnych, społecznych i kulturalnych” .

Kontakt z nami

2 + 12 =