Wigilię sklepy otwarte do 14. To sukces "Solidarności"

gru 23, 2016 | Ze Związku

Sieci handlowe w Polsce skróciły czas pracy 24 grudnia i będą czynne tylko do godz. 14:00. To wielki sukces akcji prowadzonej przez Związek – “Nie przehandluj pierwszej gwiazdki”.
– Wszystkie duże sieci pozytywnie odpowiedziały na nasze wieloletnie starania. Bardzo nas to cieszy, to prawdziwy sukces – mówi Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Handlu NSZZ “Solidarność”, która od ponad 10 lat prowadzi akcję zachecającą sklepy do skracania handlu w Wigilię  – Małe sklepy osiedlowe dawno to zrozumiały i od kilku lat kończą handel wcześniej. Inaczej wyglądło w przypadku hipermarketów, niektóre z nich przeciągały pracę do późnego popołudnia. Tymczasem z naszych obserwacji wynika, że w Wigilię po godzinie 14.00 handel zamiera. Na niepotrzebnym przedłużaniu pracy w tym dniu cierpieli natomiast pracownicy, którzy po zamknięciu musieli jeszcze rozliczyć się z pieniędzy i posprzątać sklep – wyjaśnia Bujara.
Związkowcy od lat apelowali o krótszy czas pracy w Wigilię, w okresie przedświątecznym prowadząc kampanie i happeningi, które miały zwrócić uwagę pracodawców, klientów i opinii publicznej na problem, który dotyka setek tysięcy rodzin. – Dzięki temu krótszy czas pracy w handlu w Wigilię stanie się nie tylko dobrym obyczajem, ale i standardem, o który pracownicy nie będą musieli już zabiegać – dodaje szef handlowej “Solidarności”.
 
Źródło. tysol.pl

Statut organizacji

Statut NSZZ “Solidarność” to dokument, który określa cele, zadania, strukturę organizacyjną oraz sposób działania Związku.W preambule do Statutu czytamy, m.in. że NSZZ “Solidarność” powołany został w wyniku robotniczego protestu i utworzony na podstawie porozumienia zawartego 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a Komisją Rządową. “(…) opierając swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej prowadzi działalność w zakresie obrony godności, praw i interesów pracowniczych członków Związku oraz realizacji ich potrzeb materialnych, społecznych i kulturalnych” .

Kontakt z nami

2 + 7 =