ZUZP zostaje, ale nie cały

paź 18, 2024 | Aktualnosci

Po długich i pełnych zwrotów akcji negocjacjach udało się podpisać porozumienie zawieszające cześć zapisów naszego układu zbiorowego. Wszystko w tych negocjacjach było: wstawanie od stołu, propozycje które były dobre a za chwilę okazywały się całkowicie do bani. Musimy jednak pamiętać, że negocjacje przebiegają w określonych realiach ruski nawóz napływa do naszego kraju jak nigdy dotąd, gaz nie chce tanieć a Chińczycy w zmowie z hitlerowcami przywożą do Europy melaminę i kaprolaktam.

Naszym celem było maksymalne ochronienie pracowników i zawieszenie takich zapisów które dotyczą ogółu a nie wąskiej grupy pracowników czy jednostek. Czy wszyscy będą zadowoleni? Pewnie nie. Na tym polega jednak ciężar brania na siebie odpowiedzialności i to zarówno po stronie związkowej jak i  zarządu. Mamy wrażenie, że obie strony nabrały do siebie szacunku i respektu.

Za ewidentny sukces należy uznać fakt, że podpisanie porozumienia kończy procedurę wypowiadania całego układu zbiorowego.

Warto podkreślić, że to przedstawiciele NSZZ byli najbardziej kreatywni w rozwiązywaniu problemów i szukaniu sposobów na rozwiązanie węzłów gordyjskich.

Szczegóły uzgodnień przedstawimy już niedługo w formie Q&A na YT (pytań i odpowiedzi) prosimy o nadsyłanie pytań na adres lub telefonowanie z nimi do Komisji Zakładowej.

Statut organizacji

Statut NSZZ “Solidarność” to dokument, który określa cele, zadania, strukturę organizacyjną oraz sposób działania Związku.W preambule do Statutu czytamy, m.in. że NSZZ “Solidarność” powołany został w wyniku robotniczego protestu i utworzony na podstawie porozumienia zawartego 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a Komisją Rządową. “(…) opierając swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej prowadzi działalność w zakresie obrony godności, praw i interesów pracowniczych członków Związku oraz realizacji ich potrzeb materialnych, społecznych i kulturalnych” .

Kontakt z nami

13 + 13 =