Takie są propozycje zawieszenia ZUZP

sie 16, 2024 | Aktualnosci

Mamy już oficjalne propozycje dotyczące obszarów zawieszenia zapisów ZUZP.

Do zawieszenia są:

• Nagrody z okazji Dnia Chemika.
  • Nagrody z okazji Świat Bożego Narodzenia.
  • Nagrody Roczne.
  • Fundusz premiowy.
  • Nagrody Jubileuszowe.
  • Odprawy emerytalne i rentowe.
  • Zwiększony odpis na Zakładowy Fundusz Socjalny.

Propozycje nie zawierają: informacji jakie kwotowe oszczędności uzyskamy dzięki takiemu zawieszeniu, ani jakiej ilości ludzi dotyczą zawieszenia w obszarze odpraw i nagrody jubileuszowej. Zawieszenie ma być, część punków od października 2024, a część od stycznia 2025.

Trzeba przyznać, że temat jest bardzo trudny i wymaga bardzo dobrego uargumentowania przez zarząd. Trzeba też pamiętać jakie będą konsekwencje takiego zawieszenia.

Fundusz socjalny i nagród był sposobem żeby niwelować dysproporcje w wynagrodzeniu. Ludzie mówili – “może zarabiam mało ale chociaż socjal jest i benefity są”. Gdy socjalu i benefitów nie będzie co będzie ludzi trzymać w pracy?

Podobnie jest przy odprawach. Jest poważna groźba że odejdą ludzie kluczowi.

PS.

Pojawiały się informacje na temat tego, że rzekomo NSZZ i ZZPRC umówiły się, że na środowe spotkanie nie idą. Fakt taki nie miał miejsca. Z inicjatywy ZZRPC podpisaliśmy pismo z wnioskiem do zarządu o przesunięcie terminu spotkania. Zarząd nie wyraził zgody na zmianę.

Faktem jest, że terminy wyznaczane przez zarząd, w ich intencji, stwarzają presję czasową  – jest to jeden ze sposobów negocjacji. Nie świadczy takie coś o jakiejś szczególnej finezji – raczej o tym za kogo nas mają. Na NSZZ  nie robi to wrażenia, ale jeśli komuś to pomaga – to ok. Naszym obowiązkiem jest chodzić na spotkania i profesjonalnie negocjować. Nie możemy dawać argumentów zarządowi do wypowiedzenia układu – takim argumentem byłaby nieusprawiedliwiona absencja na spotkaniach.