PO uderza w związki

lip 5, 2013 | MEDIA

Platforma rzuca wyzwanie działaczom związkowym. Ci twierdzą, że projekt ustawy to polityczna zemsta.

Likwidacja etatów związkowych w firmach oraz pozbawienie związków prawa do pomieszczenia na terenie przedsiębiorstwa i przywileju zbierania składek przez pracodawcę ? to główne założenia projektu ustawy, pod którą w przyszłym tygodniu podpisy zaczną zbierać posłowie Platformy Obywatelskiej.

Michał Jaros z PO, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Wolnego Rynku, w którym powstał projekt, przekonuje, że nie jest on wymierzony w działalność związkową. ? Jesteśmy zwolennikami związków, ale nie boimy się mówić o tym, co złe. Związkowcy powinni traktować to zajęcie jako działalność społeczną ? tłumaczy.

Jednak już sama zapowiedź złożenia projektu wywołuje oburzenie zainteresowanych. ? W ten sposób władza realizuje zapędy dyktatorskie ? alarmuje szef OPZZ Jan Guz. Rzecznik NSZZ ?Solidarność” Marek Lewandowski mówi z kolei o ?politycznej zemście” i ostrzega, że działalność związkowa w Polsce będzie zagrożona.

Jego zdaniem projekt powstał z powodu ostatniej publicznej działalności związkowców. Już w grudniu 2011 r. ?Solidarność” zaczęła zbiórkę podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie podniesienia wieku emerytalnego. Ostatnio zaprotestowała przeciw uelastycznieniu czasu pracy, a w sobotę podczas kongresu PiS w Sosnowcu przewodniczący ?S” Piotr Duda zaatakował premiera Donalda Tuska. ? To tchórz i kłamca ? grzmiał.

Po tym wystąpieniu senator PO Jan Filip Libicki nazwał Dudę ?politycznym bandytą” i wystąpił do premiera o zgodę na napisanie ?ustawy antyzwiązkowej”. Projektu nie pisał, ale chce o niego walczyć w Senacie. I to mimo że powstał bez formalnej zgody władz klubu PO. Jednak autorzy zmian mówią ?Rz”, że liczą na poparcie nawet dwóch trzecich klubu.

To nie koniec napięć w relacjach związkowców z obozem władzy. Chociaż 26 czerwca zerwali posiedzenie Komisji Trójstronnej, rząd stara się przejść nad tym do porządku dziennego. Resort pracy właśnie wysłał do partnerów społecznych zaproszenie na kolejne lipcowe posiedzenie Komisji. Związkowcy jednak nie zamierzają się na nim pojawić. I kontynuują prace nad przygotowaniem planowanej na wrzesień ogólnopolskiej manifestacji.
Rzeczpospolita

Statut organizacji

Statut NSZZ “Solidarność” to dokument, który określa cele, zadania, strukturę organizacyjną oraz sposób działania Związku.W preambule do Statutu czytamy, m.in. że NSZZ “Solidarność” powołany został w wyniku robotniczego protestu i utworzony na podstawie porozumienia zawartego 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a Komisją Rządową. “(…) opierając swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej prowadzi działalność w zakresie obrony godności, praw i interesów pracowniczych członków Związku oraz realizacji ich potrzeb materialnych, społecznych i kulturalnych” .

Kontakt z nami

14 + 10 =