Komunikat
22 listopada 2013 roku w Uzdrowisku Kopalni Soli Bochnia, odbyło się spotkanie partnerów społecznych branży chemicznej. Organizatorem była Federacja Związków Zawodowych Przemysłu Chemicznego. Polską Izbę Przemysłu Chemicznego reprezentował Prezes ? Tomasz Zieliński. W spotkaniu uczestniczyło kilkunastu związkowców z Federacji Związków Zawodowych Przemysłu Chemicznego (OPZZ) oraz przedstawiciele SPCH NSZZ Solidarność: Miara Mirosław, Jerzy Wróbel, Krzysztof Zieliński, Henryk Rosolski, Andrzej Jacyna (plus dwie osoby z Azotów Puławy).
Program obrad:
1. Sytuacja Przemysłu Chemicznego w Polsce i Europie
2. Omówienie sytuacji w zakładach Grupy Azoty oraz perspektywy rozwoju
3. Omówienie zabezpieczenia Grupy Kapitałowej Azoty przed wrogim przejęciem
4. Sytuacja w Grupie Kapitałowej Ciech
5. Omówienie propozycji zmian w systemie dialogu społecznego zaproponowane przez Forum, OPZZ i NSZZ Solidarność
Uczestnicy spotkania oprócz obrad, mieli możliwość zwiedzenia kopalni w Bochni – najstarszej kopalni w Polsce. W przyszłym roku organizatorem tego cyklicznego spotkania będzie SPCH NSZZ Solidarność.
Odnośnie sytuacji Przemysłu Chemicznego w Polsce i Europie przedstawił ją Tomasz Zieliński, Prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego. W swoim wystąpieniu poruszył kwestie zagrożeń w handlu zagranicznym w szczególności na możliwym obniżeniu ceł na nawozy rosyjskie. Przedstawił także postęp prac trwających w Unii Europejskiej dotyczące modernizacji instrumentów ochrony rynku UE. W dalszej części dyskusja toczyła się także o zabezpieczeniu Polskiej Chemii jakie poczynił polski rząd czy jego działania są wystarczające aby ochronić się przez działaniami Acronu. Wrogie przejęcie może skutkować zamknięciem sektora chemicznego i wejście produktów z Rosji na polskie rynki. W czasie obrad debatowano o wpisie Grupy Azoty do przedsiębiorstw stragicznych.