Na złość Babci

gru 3, 2020 | Aktualnosci

3 grudnia 2020 odbyło się kolejne spotkanie Forum Dialogu w naszej firmie. Informacje przekazane stronie społecznej przez Zarząd były z jednej strony radosne, z drugiej bardzo zatrważające, a to, co się działo później, było bardzo frustrujące.

Ale od początku. Przez fora i strony zakładowe przetoczyła się tak zwana „łajnoburza” na temat wypłaty premii covidowej. Ileż to było pi…tolenia, że nie będzie, a jak będzie, to pewno w grudniu przyszłego roku albo na święte nigdy. Otóż świadczenie będzie wypłacone z najbliższa wypłatą. To jest ta chwila, w której powinno wybrzmieć: „przepraszamy”, ale bez obaw, nikogo na to nie będzie stać.

Zarząd zaproponował, że przedłuży do kwietnia przyszłego roku pilotaż drugiej wolnej godziny dla jednozmianowych. W naszej opinii chce się wykpić z wpisania jej do ZUZP. Na wniosek przedstawiciela NSZZ postanowiono, że koniec lutego będzie graniczną datą na przygotowanie odpowiednich analiz, decyzji i dokumentów do zredagowania właściwego zapisu do ZUZP. Czy taki zapis się pojawi – nie wiadomo, ale o tym nieco późnej.

Na tym zasadniczo dobre wiadomości się skończyły. Zarząd przedstawił wyniki finansowe naszej spółki – w trzech słowach: szału nie ma. Jest raczej mizernie. Wedle Zarządu jest to efektem pandemii i paradoksalnie: historycznie niskiej ceny gazu – bo to dzięki nim  (cenom)  uruchomiono nierentowne fabryki, np. w Rumunii, które zalały rynek nawozami. Dziś z kolei ceny gazu rosną, więc  rentowność spada. Tak źle i tak niedobrze. Jest nadzieja, że sytuacja się ustabilizuje, Rumunia zamknie fabryki, nadwyżki nawozów zejdą z rynku i wróci stabilizacja.

Przedstawiciel NSZZ (inni jakoś nie zabierali głosu) odniósł się do problemu Pionu Handlowego, który miał być remedium na wszelkie problemy, a jego dyrektor miał być zbawcą na białym koniu. W naszej ocenie zarówno jeździec, jak i rumak, zostają dwie lub dziesięć długości za stawką. Może szkodzi im albańska pasza spożywana w drodze do Sandomierza?

O pewnej sensacyjnej informacji na temat interpretacji wyników poinformujemy, gdy Zarząd udostępni oficjalnie dokumenty ekonomiczne – będzie karnawałowo.

Pojawiła się zwięzła, ale treściwa informacja dotycząca kierunków rozwoju naszej firmy – obiecująca w obszarze pomysłu na produkcję pianki melaminowej i inhibitorów.

I teraz przechodzimy do segmentu żenady. W życiu jest tak, że czasem lepiej milczeć i pozować na mądrego, niż otworzyć usta i rozwiać wszelkie wątpliwości.  Niestety nie wszyscy korzystają z tej rady, a szkoda.

Najpierw słuchaliśmy wynurzeń niespełnionych strategów do spraw rozwoju DW Jawor, którzy chcieli, aby GA ZAP SA utrzymywał pracowników, którym wygasają umowy o pracę (!). Zarząd przytomnie oświadczył, że jedyny sposób – to na wniosek o wypłatę z funduszu socjalnego. NSZZ nie widzi możliwości, aby z odpisu socjalnego pracowników (!) ZAP utrzymywać pracowników, którym wygasła czasowa (!) umowa o pracę. Jednak z zaciekawieniem oczekujemy na przedstawienie takiego wniosku – no chyba, że ta cała walka o DW J(Z)awor – to była taka nieudolna próba szukania poklasku – żałosne to i śliskie.

Dlaczego nie wiadomo czy zostanie wpisana druga godzina do Układu Zbiorowego? I  jeszcze ważniejsze – dlaczego nie będzie zmian w taryfikatorze w najbliższym czasie? Bo jedna z organizacji, będąca stroną Układu, ale nie będąca stroną Forum, zgłasza personalne (!) zastrzeżenia do składu zespołu i dlatego nie akceptuje jego regulaminu pracy, co uniemożliwia uruchomienie procedury negocjacji nad zmianami.

Jedynym beneficjentem takiego stanu rzeczy, tak jak i faktu, że pozostali uczestnicy Forum nie chcą poprzeć kandydata NSZZ na wiceprzewodniczącego tego gremium, jest oczywiście pracodawca.

Została zasygnalizowana sprawa szykanowania jednego z wiceprzewodniczących NSZZ.

Specjalne podziękowania dla Pana Szubstarskiego za to, że nie zabierał głosu. I dla Pana prawnika za to, że był jak zwykle uroczy i zachowywał kamienną twarz, gdy słuchał niektórych żenujących wynurzeń.

Statut organizacji

Statut NSZZ “Solidarność” to dokument, który określa cele, zadania, strukturę organizacyjną oraz sposób działania Związku.W preambule do Statutu czytamy, m.in. że NSZZ “Solidarność” powołany został w wyniku robotniczego protestu i utworzony na podstawie porozumienia zawartego 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a Komisją Rządową. “(…) opierając swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej prowadzi działalność w zakresie obrony godności, praw i interesów pracowniczych członków Związku oraz realizacji ich potrzeb materialnych, społecznych i kulturalnych” .

Kontakt z nami

14 + 13 =