Ksiądz Jerzy Popiełuszko – 40 rocznica męczeńskiej śmierci

paź 27, 2024 | inne

Dziś 27.10.2024 obchodziliśmy w Puławach 40 rocznicę  męczeńskiej śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Najpierw była Msza Święta w kościele Miłosierdzia Bożego w Puławach – kazanie głosił Kapelan NSZZ Solidarności ksiądz Aleksander Zeń. Po mszy odbyły się uroczystości pod pomnikiem przyszłego świętego Księdza Jerzego. Wieczorem odbył się wzruszający koncert Bartłomieja Kurowskiego (śpiewającego między innymi do tekstów Andrzeja Witkowskiego), przeplatany czytaniem, przez puławskich aktorów: Annę Maj, Piotra Rozdobę i Ryszarda Stępnia, utworów laureatów Konkursu Literackiego o Księdzu Jerzym.

Poniżej 7 cytatów z Księdza Jerzego patrona NSZZ Solidarność.

“Życie trzeba godnie przeżyć, bo jest tylko jedno. Zachować godność człowieka, to pozostać wolnym, nawet przy zewnętrznym zniewoleniu. Pozostać sobą – żyć w prawdzie – to jest minimum, aby nie zamazać w sobie obrazu dziecka Bożego”

“Solidarność to jedność serc, umysłów i rąk zakorzenionych w ideałach, które są zdolne przemieniać świat”.

“Służyć Bogu, to szukać dróg do ludzkich serc. Służyć Bogu to mówić o złu jak o chorobie, którą trzeba ujawnić, aby ją móc leczyć. Służyć Bogu, to piętnować zło i wszystkie jego przejawy”.

 ” Są więzienia niewidzial­ne, jest ich bar­dzo wiele. Są więzienia, w których ludzie rodzą się, rosną i umierają. Są więzienia systemów i ustrojów. Te więzienia nie tylko niszczą ciała, ale sięgają dalej, sięgają duszy, sięgają głęboko prawdziwej wolności”

“Ludzi zdobywa się otwartym sercem, a nie zaciśniętą pięścią.”

“Mamy wypowiadać prawdę, gdy inni milczą. Wyrażać miłość i szacunek, gdy inni sieją nienawiść. Zamilknąć, gdy inni mówią. Modlić się, gdy inni przeklinają. Pomóc, gdy inni nie chcą tego czynić. Przebaczyć, gdy inni nie potrafią. Cieszyć się życiem, gdy inni je lekceważą.”

“Tam, gdzie jest niesprawiedliwość, gdzie jest przemoc, zakłamanie, nienawiść, nieszanowanie ludzkiej godności, tam brakuje miejsca na miłość, tam brakuje miejsca na serce, na bezinteresowność, na wyrzeczenia.”

Poniżej fotorelacja: Dariusza Malinowskiego.

Statut organizacji

Statut NSZZ “Solidarność” to dokument, który określa cele, zadania, strukturę organizacyjną oraz sposób działania Związku.W preambule do Statutu czytamy, m.in. że NSZZ “Solidarność” powołany został w wyniku robotniczego protestu i utworzony na podstawie porozumienia zawartego 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a Komisją Rządową. “(…) opierając swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej prowadzi działalność w zakresie obrony godności, praw i interesów pracowniczych członków Związku oraz realizacji ich potrzeb materialnych, społecznych i kulturalnych” .

Kontakt z nami

5 + 15 =