W dniu 25 lipca odbyło się w Warszawie w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” spotkanie Zespołu Trójstronnego ds. branży chemicznej.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele:
– strony rządowej, którą reprezentowali; Ignacy Niemczycki Podsekretarz Stanu z Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Jacek Bartmiński Podsekretarz Stanu z Ministerstwa Aktywów. Obecni byli przedstawiciele ministerstw: Finansów, Polityki Społecznej oraz Rolnictwa.
– zarządu Grupy Azoty na czele z Prezesem Adamem Leszkiewiczem wraz z Wiceprezesami: Andrzejem Skolmowkim, Hubertem Kamolą oraz Krzysztofem Kołodziejczykiem oraz dyrektor Rafałem Smołą.
– strony pracodawców, która reprezentował Pan Tomasz Zieliński Prezes Polskie Izby Przemysły Chemicznego
– strony związków zawodowych na czele z przedstawicielami Solidarności z pięciu największych spółek Grupy Kapitałowej Grupy Azoty z Tarnowa, Polic, Puław, Kędzierzyna Koźla i Grzybowa.
Spotkanie odbyło się w ramach merytorycznej i rzeczowej dyskusji. Każda ze stron aktywnie prezentował swoje stanowiska. Strona rządowa i Zarząd odpowiadali na pytania przedstawicieli związków zawodowych. Z całej dyskusji najważniejszymi rzeczami, z którymi zgodzili się wszyscy uczestnicy spotkania to to, że trudna sytuacja GK GA spowodowana jest przede wszystkim:
– brakiem kontroli nad napływem nawozów z Rosji, Białorusi i Chin, które zalewają polski rynek,
– brakiem ceł na nawozy i inne chemikalia,
– nadmierne przeinwestowanie.
Wszyscy zebrani wyrazili chęć dalszej współpracy, która pozwoli na poprawę sytuacji w naszej firmie.
Ponadto ustalono, że pod koniec sierpnia lub we wrześniu odbędzie się kolejne spotkanie zespołu na które ma zostać zaproszony Minister Rolnictwa.
Centrum Dialogu
Statut organizacji
Statut NSZZ “Solidarność” to dokument, który określa cele, zadania, strukturę organizacyjną oraz sposób działania Związku.W preambule do Statutu czytamy, m.in. że NSZZ “Solidarność” powołany został w wyniku robotniczego protestu i utworzony na podstawie porozumienia zawartego 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a Komisją Rządową. “(…) opierając swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej prowadzi działalność w zakresie obrony godności, praw i interesów pracowniczych członków Związku oraz realizacji ich potrzeb materialnych, społecznych i kulturalnych” .