CBOS: 76 proc. źle ocenia sytuację na rynku pracy. Ale pesymistów ubywa

kwi 7, 2014 | Aktualnosci

76 proc. respondentów CBOS ma negatywną opinię o krajowym rynku pracy, ale w porównaniu z lutym to o 8 pkt procentowych mniej ocen negatywnych – wynika z sondażu. Dobre opinie miało 4 proc. badanych. Odnotowano też wzrost nadziei na poprawę na rynku pracy.

Jak podał CBOS, negatywne opinie o krajowym rynku pracy przeważają we wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych, przy czym niezadowolenie względnie najczęściej wyrażają badani źle oceniający swą sytuację materialną (90 proc. opinii negatywnych), w tym zwłaszcza bezrobotni (87 proc.), a ponadto respondenci uzyskujący najniższe dochody per capita (86 proc.) oraz osoby w wieku powyżej 64 lat (85 proc.).

„Nieco lepiej niż inni kwestię zatrudnienia w Polsce oceniają natomiast przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści wyższego szczebla oraz prywatni przedsiębiorcy” – napisano w raporcie z badań.

CBOS odnotował też, że od marca zeszłego roku wyraźnie poprawiły się przewidywania dotyczące rozwoju sytuacji na rynku pracy w Polsce w kolejnych dwunastu miesiącach. Obecnie nieco ponad jedna czwarta ankietowanych (27 proc., spadek w ciągu roku o 19 punktów procentowych) przewiduje negatywne zmiany w tym zakresie, z czego pięciu na stu (5 proc., spadek o 5 punktów) spodziewa się radykalnego pogorszenia.

54 proc. respondentów (wzrost o 15 punktów) było zdania, że w ciągu roku sytuacja na rynku pracy się nie zmieni, natomiast 11 proc. respondentów (wzrost o 3 punkty) oczekuje w tym względzie poprawy, przy czym jedynie sporadycznie wyrażany jest zdecydowany optymizm (1 proc.).

„Analiza opinii respondentów zebranych w ostatnim trzynastoleciu wyraźnie pokazuje, iż społeczne oceny w dużej mierze odzwierciedlają rzeczywistą sytuację na rynku pracy w Polsce” – ocenia CBOS.

Jak wskazano w raporcie z badań, po istotnym wzroście zadowolenia notowanym w latach 2006?08, w 2009 r. ? wraz z nadejściem pierwszej fali kryzysu gospodarczego w Europie ? opinie Polaków o krajowym rynku pracy znacząco się pogorszyły i rozpoczął się widoczny trend spadkowy. CBOS zauważa przy tym, że w ostatnim roku trend ten „został dość znacząco wyhamowany”. Obecne notowania są zbliżone do tych z lat 2011 i 2012, czyli pozostają istotnie gorsze niż w roku 2007 i 2008, ale nadal lepsze niż w latach 2001?06 – wskazano.

CBOS uznał, że obecne notowania są wyraźnie lepsze niż w marcu zeszłego roku, ale także mniej pesymistyczne niż w latach 2011 i 2012. Jednocześnie aktualny poziom optymizmu w przewidywaniach dotyczących rozwoju sytuacji na rynku pracy w Polsce w ciągu najbliższego roku jest ciągle niższy niż pod koniec 2009 roku i na początku 2010, a tym bardziej niż w latach 2006?2008.

Według CBOS pesymizm co do wizji poprawy sytuacji na rynku stosunkowo najczęściej wyrażany jest przez osoby niezadowolone ze swej sytuacji materialnej (40 proc. wskazań) i uzyskujące dochody per capita w kwocie nieprzekraczającej 500 zł (34 proc.), w tym zwłaszcza przez rencistów (37 proc.), rolników (33 proc.) i bezrobotnych (33 proc.).

CBOS co miesiąc sonduje opinie respondentów o rynku pracy w miejscu ich zamieszkania i okolicy oraz mierzy poziom poczucia zagrożenia utratą zatrudnienia wśród pracujących. Obecne badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) w dniach 6?12 marca na liczącej 1098 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Statut organizacji

Statut NSZZ “Solidarność” to dokument, który określa cele, zadania, strukturę organizacyjną oraz sposób działania Związku.W preambule do Statutu czytamy, m.in. że NSZZ “Solidarność” powołany został w wyniku robotniczego protestu i utworzony na podstawie porozumienia zawartego 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a Komisją Rządową. “(…) opierając swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej prowadzi działalność w zakresie obrony godności, praw i interesów pracowniczych członków Związku oraz realizacji ich potrzeb materialnych, społecznych i kulturalnych” .

Kontakt z nami

14 + 4 =