Acron sprzedaje akcje Grupy Azoty

maj 29, 2016 | Aktualnosci

Spółki związane z Wiaczesławem Mosze Kantorem sprzedały 0,3 procent akcji Grupy Azoty. Tym samym ich łączny udział w liczbie głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy spadł poniżej 20 procent, a to oznacza, że oddala się ryzyko przejęcia przez nich kontroli nad polskim liderem branży chemicznej.

Od 19 maja spółki związane z rosyjskim miliarderem posiadają mniejszy wpływ na decyzje podejmowane podczas walnych zgromadzeń Grupy Azoty. Fundusz Norica zarządzający kontrolowanymi przez Wiaczesława Mosze Kantora spółkami, takimi jak Acron, Subero i Trust Serivice, poinformował o sprzedaży 300 tysięcy akcji polskiego potentata na rynku chemii i nawozów, reprezentujących ok. 0,3024 proc. wszystkich akcji polskiej firmy. Rosjanie mogli zarobić na tym ruchu ponad 22 miliony złotych.

Efektem tego posunięcia jest istotny z punktu widzenia bezpieczeństwa spółki spadek liczby głosów należących do Acronu i jego pochodnych. Po raz pierwszy od blisko dwóch lat jest to poniżej 20 procent, dokładnie – 19,7 procenta. To istotne, bo akcjonariusz posiadający jedną piątą akcji Grupy Azoty mógłby wymóc wprowadzenie wskazanego przez siebie kandydata do rady nadzorczej spółki. Jednak Kantor dotychczas nie zdecydował się na taki ruch, a i jego ostatnia decyzja pozwala przypuszczać, że w najbliższym czasie również się na to nie zanosi. Oficjalne powody sprzedaży pakietu akcji nie są znane.

Źródło. dziennikwschodni.pl

Statut organizacji

Statut NSZZ “Solidarność” to dokument, który określa cele, zadania, strukturę organizacyjną oraz sposób działania Związku.W preambule do Statutu czytamy, m.in. że NSZZ “Solidarność” powołany został w wyniku robotniczego protestu i utworzony na podstawie porozumienia zawartego 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a Komisją Rządową. “(…) opierając swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej prowadzi działalność w zakresie obrony godności, praw i interesów pracowniczych członków Związku oraz realizacji ich potrzeb materialnych, społecznych i kulturalnych” .

Kontakt z nami

10 + 9 =