Platoforma chce żebyśmy pracowali 6 dni w tygodniu….

paź 10, 2014 | MEDIA

Będziemy pracować więcej niż 5 dni w tygodniu – tego chce Platforma Obywatelska, która pod koniec sierpnia złożyła do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej projekt zmian w kodeksie pracy. Termin pierwszego czytania w Sejmie nie został jeszcze wyznaczony.
Projekt zmian stworzony przez posłów Platformy Obywatelskiej to pomysł na umożliwienie pracy przez więcej niż pięć dni w tygodniu za dodatkowe pieniądze. Obecnie w zamian za taką pracę osoba zatrudniona może uzyskać wyłącznie wolny dzień.

– Jeśli ktoś zarabia dziś ok. 4 tys. zł brutto, za dodatkową sobotę dostanie 200 zł ekstra – informuje „Rzeczpospolita”. Może być to zysk zarówno dla pracownika, jak i państwa, ponieważ dłuższa praca oznacza większe wpływy do skarbówki i ZUS-u.

– Uprzejmie informujemy, że Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje obecnie stanowisko rządu do poselskiego projektu zmian w Kodeksie Pracy – podało naszej redakcji Ministerstwo Pracy. Dodało też, że projekt został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie, jednak termin czytania nie został jeszcze wyznaczony.

„Ustawa uderzy w pracowników”

Związkowcy uważają, że projekt ustawy może uderzyć w pracowników. – Ten procedowany obecnie w Sejmie projekt oceniamy krytycznie, gdyż może doprowadzić do wprowadzenia w praktyce sześciodniowego tygodnia pracy. Ponadto, jeśli ustawodawca go przyjmie, spowoduje [to] perturbacje dla zdrowia pracowników, ich życia rodzinnego i osobistego – mówił w „Polskim Radiu” Paweł Śmigielski, radca ds. prawnych w OPZZ.

Natomiast w programie TVP1 „Polityka przy kawie” poseł PiS i były przewodniczący NSZZ „Solidarność” Janusz Śniadek twierdził, że sprawia mu przykrość słuchanie, aby jednej z najdłużej pracującej w roku nacji jeszcze wydłużać czas pracy.

Pracujemy więcej niż inni Europejczycy

Obecnie tygodniowy czas pracy w Polsce wynosi 40,5 godz. Najkrócej pracują Holendrzy – 30,5 godz. i mieszkańcy Danii – 33,7 godz. Od Polaków więcej pracują w UE tylko Grecy – 42,5 godz. tygodniowo. Średni czas pracy dla całej Unii Europejskiej to 37,4 godz.

W innych krajach, takich jak Szwecja czy Australia, prowadzi się starania w celu skrócenia czasu roboczego. W Australii testuje się system czterodniowego tygodnia pracy po 9,5 godz. dziennie, zaś w Szwecji wprowadzono sześciogodzinny dzień roboczy. Niedawno meksykański milioner Carlos Slim Hel zaproponował, aby pracownicy spędzali czas na pracy do trzech dni, po 11 godz. dziennie.

 

Za gazeta.pl

Statut organizacji

Statut NSZZ “Solidarność” to dokument, który określa cele, zadania, strukturę organizacyjną oraz sposób działania Związku.W preambule do Statutu czytamy, m.in. że NSZZ “Solidarność” powołany został w wyniku robotniczego protestu i utworzony na podstawie porozumienia zawartego 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a Komisją Rządową. “(…) opierając swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej prowadzi działalność w zakresie obrony godności, praw i interesów pracowniczych członków Związku oraz realizacji ich potrzeb materialnych, społecznych i kulturalnych” .

Kontakt z nami

7 + 11 =