Sejm uchwalił zmiany w kodeksie pracy

cze 14, 2013 | Z kraju

12-miesięczny okres rozliczeniowy i ruchomy czas pracy – to najważniejsze zmiany w kodeksie pracy uchwalone głosami PO i PSL. Przeciwy były wszystkie partie opozycyjne.

Nowelizacja daje możliwość, po konsultacji ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami załogi wydłużenia do 1 roku okresu rozliczeniowego oraz reguluje zasady ruchomego i przerywanego czasu pracy. Zakłada, że ruchomy czas pracy nie może naruszać prawa do odpoczynku dobowego i tygodniowego.

Gwarantuje pracownikowi otrzymanie minimalnego wynagrodzenia za pracę także w miesiącach, w których, ze względu na rozkład czasu pracy, nie miał obowiązku wykonywania pracy.

Rząd twierdzi, że te zmiany pomogą w walce z bezrobociem, związki twierdzą, że zrobią z pracownika niewolnika i nie wykluczają strajku generalnego.

Teraz projektem zajmie się Senat.

Statut organizacji

Statut NSZZ “Solidarność” to dokument, który określa cele, zadania, strukturę organizacyjną oraz sposób działania Związku.W preambule do Statutu czytamy, m.in. że NSZZ “Solidarność” powołany został w wyniku robotniczego protestu i utworzony na podstawie porozumienia zawartego 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a Komisją Rządową. “(…) opierając swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej prowadzi działalność w zakresie obrony godności, praw i interesów pracowniczych członków Związku oraz realizacji ich potrzeb materialnych, społecznych i kulturalnych” .

Kontakt z nami

5 + 11 =