Kwaśniewski lobbował za sprzedażą Grupy Azoty Acronowi?

kwi 22, 2013 | MEDIA

Politycy są zaskoczeni informacją, że były prezydent Aleksander Kwaśniewski lobbował na rzecz rosyjskiego koncernu. Jak ujawnił tygodnik Newsweek, Kwaśniewski wraz z grupą swoich pracowników prowadził rozmowy w sprawie zakupu przez rosyjski Acron polskiej Grupy Azoty.

Jacek Protasiewicz europoseł PO uważa, że taka działalność jest prawnie dopuszczalna, ale moralnie i politycznie bardzo kontrowersyjna i jak mówi europoseł – w tej sprawie była nieskuteczna. Wszystko ocenią wyborcy, w czasie kiedy Kwaśniewski będzie promował swoją listę w wyborach do Parlamentu Europejskiego dodaje Protasiewicz.

Adam Hoffman z PiS uważa, że sprzedaż Azotów Rosjanom byłaby błędem. Jednocześnie podkreśla, że zainteresowanie działalnością Kwaśniewskiego wynika z sondaży, które pokazują, że jego nowa inicjatywa polityczna zyskuje poparcie. Hoffman tłumaczy, że wpuszczanie Rosjan w strategiczne sektory polskiej gospodarki byłoby kardynalnym błędem.

Marek Sawicki z PSL oczekuje wyjaśnień czy w sprawie sprzedaży Grupy Azoty doszło do lobbingu. Sprawę powinien wyjaśnić resort skarbu, ale też wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski. Sawicki zwraca uwagę, że jeśli Kwaśniewski lobbował – to do tego nie miał prawa, natomiast jeżeli jedynie pytał – to nie ma w tym nic niewłaściwego.

Wojciech Olejniczak europoseł SLD przypomina, że Aleksander Kwaśniewski nie ma żadnej siły sprawczej w Polsce. Były prezydent nie poszedł do premiera Donalda Tuska i nie zaproponował sprzedaży – to jest nierealne. Olejniczak mówi, że chce zobaczyć dokumenty i chciałby wyjaśnień o co w tej sprawie chodzi.

Zbigniew Ziobro z Solidarnej Polski uważa, że gdyby informacje o lobbingu na rzecz Rosjan potwierdziły się to byłoby bardzo źle. Zakłady azotowe są głównym członem polskiego przemysłu chemicznego i oddanie go Rosji byłoby zagrożeniem dla bezpieczeństwa gospodarczego w tym obszarze.

Prezydencki minister profesor Tomasz Nałęcz przyznaje, że to nie do pomyślenia, żeby były prezydent lobbował na rzecz innego państwa.

Nałęcz oczekuje wypowiedzi byłego prezydenta w tej sprawie. Jego zdaniem komentowanie jej jedynie na podstawie doniesień prasowych jest przedwczesne.

Newsweek ujawnił, że właściciel Acronu czyli Wiaczesław Kantor pytał Aleksandra Kwaśniewskiego czy w Polsce jest „dobry klimat” na przejęcie Grupy Azoty. Jedną z osób z którymi miała odbyć się w tej sprawie rozmowa jest wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski. Tygodnik pisze, że zdaniem rządu taka transakcja mogłaby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Edyta Poźniakk/sk

Statut organizacji

Statut NSZZ “Solidarność” to dokument, który określa cele, zadania, strukturę organizacyjną oraz sposób działania Związku.W preambule do Statutu czytamy, m.in. że NSZZ “Solidarność” powołany został w wyniku robotniczego protestu i utworzony na podstawie porozumienia zawartego 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a Komisją Rządową. “(…) opierając swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej prowadzi działalność w zakresie obrony godności, praw i interesów pracowniczych członków Związku oraz realizacji ich potrzeb materialnych, społecznych i kulturalnych” .

Kontakt z nami

9 + 3 =