ZA Puławy kupią Organikę Sarzynę?

mar 3, 2013 | Aktualnosci, Z zakładu

Zakłady Azotowe Puławy są zainteresowane kupnem należących do Grupy Ciech Zakładów Chemicznych Organika Sarzyna. Dla Puław to rozszerzenie asortymentu produkcji, dla Ciechu poprawa finansów firmy i wyjście z nieinteresującego spółkę biznesu.
Organika Sarzyna weszła w skład Grupy Ciech 20 grudnia 2006 roku. Wówczas 80 proc. akcji zostało sprzedanych Grupie Ciech. Firma zajmuje się produkcją środków ochrony roślin, żywic epoksydowych i żywic poliestrowych.
Teraz po zaledwie nieco ponad sześciu latach Ciech się chce pozbyć Sarzyny. Nie jest to niespodzianka. Już wcześniej prezes Grupy Ciech Dariusz Krawczyk, zapowiadał, że firma skupi się na wybranych polach działalności. Tymczasem z segmentu organicznego do którego należały obok Sarzyny jeszcze Zachem i Ciech Pianki firma sukcesywnie wychodzi.
Ile może kosztować Sarzyna? Nafta Polska (spółka skarbu państwa odpowiedzialna za prywatyzację branży naftowej i chemicznej) za akcje ZCh Organika-Sarzyna otrzymała sześć lat temu nieco ponad 244,5 mln złotych. Do tego dochodziły gwarancje inwestycji za 130 mln złotych. Czy odzyskanie tych pieniędzy przez Ciech jest możliwe?
Największą wartością w ZCh Sarzyna są prawa do MCPA (dwóch substancji aktywnych – wykorzystywanych do wytwarzania środków ochrony roślin służących także do zwalczania uciążliwych chwastów dwuliściennych w uprawach rolniczych, sadowniczych, użytkach zielonych i trawnikach). Do tego dochodzi rynek środków ochrony roślin.

To duże atuty, zwłaszcza biorąc pod uwagę intensywny rozwój rynku chemikaliów na potrzeby rolnictwa. Jednak żadna ze stron o konkretach dotyczących cen nie chce mówić.

Według naszych rozmówców z branży być może zostanie zrealizowany scenariusz w którym po kupnie Organiki Sarzyna, nowy właściciel zdecyduje się na sprzedaż części firmy.

Źródło. wnp.pl

Statut organizacji

Statut NSZZ “Solidarność” to dokument, który określa cele, zadania, strukturę organizacyjną oraz sposób działania Związku.W preambule do Statutu czytamy, m.in. że NSZZ “Solidarność” powołany został w wyniku robotniczego protestu i utworzony na podstawie porozumienia zawartego 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a Komisją Rządową. “(…) opierając swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej prowadzi działalność w zakresie obrony godności, praw i interesów pracowniczych członków Związku oraz realizacji ich potrzeb materialnych, społecznych i kulturalnych” .

Kontakt z nami

4 + 13 =