W hołdzie bohaterom – relacja z obchodów Lubelskiego Lipca

lip 19, 2016 | Aktualnosci, Ze Związku

Przedstawiciele najwyższych władz państwowych, samorządowych, delegacje organizacji i stowarzyszeń, związkowcy oraz uczestnicy strajków na Lubelszczyźnie uczcili w niedzielę   17 lipca br 36. Rocznicę „Lubelskiego Lipca 1980”. W uroczystościach wzięli udział m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wiceministrowie: infrastruktury i budownictwa Piotr Stomma, rozwoju Jerzy Kwieciński oraz rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz.  Nie zabrakło także przedstawicieli naszej Komisji.Obchody tradycyjnie rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową na Dworcu Głównym PKP. Następnie uczestnicy przeszli pod Pomnik Doli Kolejarskiej, gdzie odprawiona została Msza św. Eucharystii przewodniczył biskup senior Ryszard Karpiński w koncelebrze z ks. Eugeniuszem Zarębińskim – duszpasterzem krajowym kolejarzy, ks. Zbigniewem Kuzią – duszpasterzem regionalnym ludzi pracy, a także ks. Bogusławem Suszyło i ks. Adamem Babem.

Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek odznaczył Medalem Wojewody pracowników WSK PZL Świdnik, MPK Lublin, Daewoo Motor Polska, puławskich Azotów i lubelskich kolejarzy. Uhonorował w ten sposób uczestników strajków na Lubelszczyźnie, którzy „przyczynili się do zmian ustrojowych i dali impuls do pokojowej walki o prawo każdego człowieka do życia w prawdzie, pokoju, wolności i demokracji”.

4

2

 

Statut organizacji

Statut NSZZ “Solidarność” to dokument, który określa cele, zadania, strukturę organizacyjną oraz sposób działania Związku.W preambule do Statutu czytamy, m.in. że NSZZ “Solidarność” powołany został w wyniku robotniczego protestu i utworzony na podstawie porozumienia zawartego 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a Komisją Rządową. “(…) opierając swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej prowadzi działalność w zakresie obrony godności, praw i interesów pracowniczych członków Związku oraz realizacji ich potrzeb materialnych, społecznych i kulturalnych” .

Kontakt z nami

15 + 3 =