Umowa i poparcie dla Andrzeja Dudy

maj 5, 2015 | Z kraju

Dzisiaj Piotr Duda w imieniu Komisji Krajowej NSZZ ?Solidarność? podpisał z kandydatem na Prezydenta RP Andrzejem Dudą ?Umowę programową? oraz oficjalnie udzielił mu poparcia.

– Wybory prezydenckie to wybory obywatelskie, a nie partyjne. ?Solidarność? w ostatnich latach wskazywała kandydata, którego Związek popierał, ale dzisiejsze spotkanie jest historyczne. Po raz pierwszy podpisaliśmy ?Umowę programową? z kandydatem na prezydenta ? tłumaczył podczas konferencji prasowej, przewodniczący KK NSZZ ?Solidarność?.

– Umowa jest zgodna z naszymi postulatami, jest polityczną gwarancją, że prezydent Andrzej Duda będzie dbał o nasze postulaty – mówił. – Mogę powiedzieć już teraz do wszystkich członków związku oraz wszystkich pracowników: głosujcie na Dudę! Oczywiście Andrzeja Dudę… Niezależnie od tego jak skończą się te wybory (a mam głęboką nadzieję, że je wygramy), zyskałeś coś, czego nie można kupić: zaufanie obywateli i członków “Solidarności”. Mam nadzieję, że wygrasz te wybory! ? odniósł się do Andrzeja Dudy przewodniczący.

Kandydat na Prezydenta RP, Andrzej Duda, podziękował ?Solidarności? za poparcie.

– ?Godne życie w bezpiecznej Polsce? to nie tylko hasło, ale wizja. Gospodarka, podatki powinny sprzyjać obywatelom, a tak się nie dzieje. Jako Prezydent RP chciałabym stać na straży dialogu społecznego i być jego patronem. Wierzę, że dialog jest możliwy i, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli zacząć wspólnie go realizować ? mówił Andrzej Duda.

Umowa zobowiązuje kandydata m.in. do działań na rzecz obniżenia wieku emerytalnego oraz korzystnych dla pracowników zmian w prawie pracy.

Andrzej Duda i Piotr Duda złożyli wspólnie kwiaty przy grobie patrona NSZZ ?Solidarność? bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu. Następnie o godz. 13.00 rozpoczęły się obrady Komisji Krajowej.

Statut organizacji

Statut NSZZ “Solidarność” to dokument, który określa cele, zadania, strukturę organizacyjną oraz sposób działania Związku.W preambule do Statutu czytamy, m.in. że NSZZ “Solidarność” powołany został w wyniku robotniczego protestu i utworzony na podstawie porozumienia zawartego 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a Komisją Rządową. “(…) opierając swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej prowadzi działalność w zakresie obrony godności, praw i interesów pracowniczych członków Związku oraz realizacji ich potrzeb materialnych, społecznych i kulturalnych” .

Kontakt z nami

6 + 7 =