To już 34 lata- relacja z Obchodów Lubelskiego Lipca

lip 14, 2014 | Aktualnosci

W niedzielę 13 lipca obchodziliśmy 34- rocznicę Lubelskiego Lipca. W kościele pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski na ulicy Gospodarczej odbyła się uroczysta msza święta, po której uroczystości przeniosły się pod Pomnik Wdzięczności przy ulicy Droga Męczenników Majdanka. W uroczystych obchodach udział wzięli także przedstawiciele Naszej Komisji, przewodniczący Andrzej Jacyna, kolega Paweł Baćkowski i Ewa Majchrzak.
Jak powiedział w przemówieniu przewodniczący Marian Król , że Wydarzenia Lubelskiego Lipca przełamały barierę strachu, dały początek zmianom. Może to wszystko, co zrobiliśmy nie jest doskonałe, ale to jest inna rzeczywistość. Dziś nie ma barier rozwoju, jest kwestia czy potrafimy, bo okazało się, że wolny rynek nie zabezpiecza od nieuczciwości, a demokracja nie uwalnia od bezmyślności. Dlatego warto dziś wrócić do tych wartości, na których budowano Solidarność?

zdjecie lubelski lipiecZdjęcie Kurier Lubelski.

Statut organizacji

Statut NSZZ “Solidarność” to dokument, który określa cele, zadania, strukturę organizacyjną oraz sposób działania Związku.W preambule do Statutu czytamy, m.in. że NSZZ “Solidarność” powołany został w wyniku robotniczego protestu i utworzony na podstawie porozumienia zawartego 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a Komisją Rządową. “(…) opierając swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej prowadzi działalność w zakresie obrony godności, praw i interesów pracowniczych członków Związku oraz realizacji ich potrzeb materialnych, społecznych i kulturalnych” .

Kontakt z nami

3 + 1 =