Relacja z posiedzenia Rady Nadzorczej

mar 19, 2018 | Aktualnosci

16 marca odbyło się dziewiąte posiedzenie Rady Nadzorczej IX kadencji. Obecni byli wszyscy członkowie Rady. Na początku zaprezentowane zostały uchwały podjęte w głosowaniu korespondencyjnym. Były to m.in. uchwały w sprawie przyjęcia planu zakupów uprawnień do emisji CO2, czy też wyrażenia zgody na zawarcie umowy użyczenia mieszkania dla nowej pani wiceprezes.

Następnie odbyło się spotkanie z przedstawicielami firmy audytującej, czyli Ernst&Young. Opinia zostanie wydana w terminie, gdyż gros prac jest już zakończonych. Omówiono istotne kwestie audytowe i inne mające wpływ na sprawozdanie finansowe. Audytorzy zapewnili o swojej niezależności. Przedstawili swoje rekomendacje dla zmian w procedurach obowiązujących w spółce w których istnieje potencjalne ryzyko wystąpienia nadużyć.

Następnie przyjęto uchwały dotyczące Komitetu Audytu, sprawozdanie z jego działalności w 2017 roku oraz raporty okresowe z zarządzania ryzykiem korporacyjnym w naszej spółce i spółkach GA Puławy. Zaprezentowany został wykaz audytów i kontroli wewnętrznych i zewnętrznych w 2017 roku, oraz przyjęto plan takich audytów na I półrocze 2018.

Potem przystąpiono do omawiania wyników spółki za grudzień 2017 i styczeń 2018r. W grudniu obserwowaliśmy zwiększony popyt ze stabilnymi cenami. Wszystkie nasze produkty prezentowały się satysfakcjonująco. Jedynie RSM i RSMS zanotował spadki cen na rynku w związku z niskim popytem na świecie. W kaprolaktamie zwiększyła się podaż z chińskich fabryk w związku z zakończeniem okresu remontowego. Pozytywne dla nas są jednak informacje o presji „ekologicznej” ze strony władz lokalnych na chińskich producentów. Może to zwiększyć konkurencyjność europejskich producentów. Niestety wzrosły ceny dla naszych podstawowych surowców. W styczniu 2018 ich ceny również utrzymywały się na wysokim poziomie, dodatkowo ze względu na okres zimowy można się spodziewać jeszcze większego wzrostu ceny gazu. Ceny saletry, mocznika i SA są wyższe na rynkach niż przed rokiem. Na produktach chemii widać lekkie ożywienie w rynku kaprolaktamu dzięki atakowi zimy w Chinach.

Inwestycje realizowane w naszych zakładach posuwają się do przodu, jest niewielkie opóźnienie w wymianie turbozespołu TG-2 spowodowane błędną udarnością elementów rurociągu pary świeżej wykryte przez dozór techniczny. Poza tym zarząd przedstawił informację nt. Działań związanych z nowym blokiem energetycznym oraz z modernizacją kotła parowego OP-215. Rada wyraziła zgodę na zwiększenie budżetu dla tej inwestycji.

ZA Chorzów nie rozpoczął jeszcze sprzedaży mieszanek NPK. Rozpoczęto szacowanie ryzyk i ich wpływu na wyniki ZACh.

Następnie omówiono postępy konsolidacji. Zarząd postanowił o przekazaniu Radzie Pracowników dokumentów związanych ze zmianami organizacyjnymi w pionie handlowym. Departament handlu swoją siedzibę będzie miał w Puławach. Przedstawiono planowane zmiany organizacyjne i integracyjne zakupów w naszej firmie. Skonsolidowanie zakupów w jednym pionie ma, według twórców tej idei, przynieść wymierne korzyści. Omówiono również pomysł stworzenia Biura Bezpieczeństwa.

Zarząd przedstawił sytuację wokół sporu zbiorowego w naszej firmie. W tym tygodniu planowane jest spotkanie obu stron konfliktu z mediatorem wyznaczonym przez ministerstwo.

Następnie omówiono plan działalności społeczno-sponsoringowej na 2018 rok. Rada zatwierdziła umowy sponsoringowe dla gwiazdy puławskiego sportu Malwiny Kopron, a także dla żużlowców Cross Lublin (czyli dawnego Motoru). Rada zatwierdziła również darowizny dla towarzystw sportowych i organizacji turystycznych istotnych dla naszych pracowników, a także na pomoc w modernizacji oddziału zakaźnego i pulmonologicznego puławskiego szpitala.

W związku z niezatwierdzonym jeszcze sprawozdaniem finansowym za rok 2017 RN nie mogła zająć się zaplanowanym głosowaniem nad kartami celów dla zarządu. Punkt ten został przesunięty na najbliższe posiedzenie.

Na tym zakończono obrady.

Grzegorz Mandziarz

Jacek Wójtowicz

Statut organizacji

Statut NSZZ “Solidarność” to dokument, który określa cele, zadania, strukturę organizacyjną oraz sposób działania Związku.W preambule do Statutu czytamy, m.in. że NSZZ “Solidarność” powołany został w wyniku robotniczego protestu i utworzony na podstawie porozumienia zawartego 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a Komisją Rządową. “(…) opierając swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej prowadzi działalność w zakresie obrony godności, praw i interesów pracowniczych członków Związku oraz realizacji ich potrzeb materialnych, społecznych i kulturalnych” .

Kontakt z nami

10 + 10 =