Przerażające domino Polacy chcą wyjeżdzać…

mar 25, 2014 | Aktualnosci

ylko 17 proc. Polaków deklaruje, że nie rozważa wyjazdu z Polski za pracą – wynika z najnowszego badania Millward Brown na zlecenie firmy Work Service.
– Obserwujemy coś, co można porównać do przewracającego się domina – komentuje najnowsze badania Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków w Work Service SA. – Jedni wyjechali do pracy za granicę, odnieśli sukces, a następnie zachęcają znajomych i rodzinę do wyjazdu. Praca w Polsce przestaje już być podstawowym wyborem. Perspektywy są znacznie szersze i Polacy nie wahają się z nich korzystać.

Będzie moda na USA?

Niemcy, kraje skandynawskie oraz Anglia to najbardziej atrakcyjne kierunki potencjalnego wyjazdu Polaków za pracą – wynika z najnowszego badania Work Service.
Ponad jedna piąta badanych zdecydowałaby się na podjęcie pracy w Niemczech. Znacznie większym zainteresowaniem niż w roku ubiegłym cieszą się kraje skandynawskie. Za pracą do Norwegii, Szwecji czy Danii wyjechałoby 21 proc. Polaków. Do łask wracają także Stany Zjednoczone i Kanada, gdzie chęć wyjazdu deklaruje 8 proc. badanych.

– Niemcy stają się zgodnie z przewidywaniami sprzed paru lat numerem jeden polskiej emigracji zarobkowej. Decydująca jest bliskość geograficzna, szerokość rynku pracy, liczba i różnorodność ofert i ich zbieżność z kompetencjami naszych pracowników. Ta perspektywa była powodem naszej silnej aktywności inwestycyjnej w Niemczech – mówi Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

Polka chce do Włoch

Gdy pytamy o najbardziej pożądane miejsce pracy, Polacy najchętniej wybraliby kraje skandynawskie i Holandię. Z kolei Polki częściej niż mężczyźni wymieniały Włochy. Kraje skandynawskie były też najczęściej preferowane przez osoby, które nie ukończyły jeszcze 34 lat. Z drugiej strony Polacy 55+ wyemigrowaliby najchętniej do Niemiec.

Na decyzje dotyczące kierunku emigracji ma także wpływ wysokość otrzymywanego miesięcznie wynagrodzenia. Jedna trzecia respondentów mających najniższe dochody (do 999 zł) deklarowała chęć wyjazdu do Niemiec. Z kolei dla zarabiających najwięcej, czyli powyżej 4999 zł, atrakcyjne byłyby przede wszystkim kraje skandynawskie.

Źródło. wyborcza.pl

Statut organizacji

Statut NSZZ “Solidarność” to dokument, który określa cele, zadania, strukturę organizacyjną oraz sposób działania Związku.W preambule do Statutu czytamy, m.in. że NSZZ “Solidarność” powołany został w wyniku robotniczego protestu i utworzony na podstawie porozumienia zawartego 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a Komisją Rządową. “(…) opierając swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej prowadzi działalność w zakresie obrony godności, praw i interesów pracowniczych członków Związku oraz realizacji ich potrzeb materialnych, społecznych i kulturalnych” .

Kontakt z nami

1 + 11 =