Polacy pracują na czarno

sie 20, 2014 | Aktualnosci

50 mld zł rocznie ? tyle warta jest praca Polaków, którzy pracują na czarno i od których nie są odprowadzane żadne składki i podatki, informuje ?Rzeczpospolita?.

Według najnowszego raportu GUS pracujących w tzw. szarej strefie w ubiegłym roku było 1 mln 78 tys. Praca na czarno najczęściej dotyczy usług dla gospodarstw domowych tj. remontowanie, czy budowanie. Na drugim miejscu jest rolnictwo i ogrodnictwo, następnie handel, gastronomia, usługi turystyczne, fryzjerskie, kosmetyczne, opiekuńcze i edukacyjne.

Polacy pracują na czarno, bo mają problem ze znalezieniem ?oficjalnej? pracy, nie chcą płacić wysokich danin dla państwa. Innym powodem jest obawa przed np. utratą renty.

Liczba osób pracujących w szarej strefie utrzymuje się od kilku lat na stałym poziomie (wcześniej rosła). Według gazety, praca 1 mln osób na czarno może być warta ok. 50 mld zł, bo badania GUS pokazują, że w 2012 r powstało tak 3,3 proc. PKB. A że uzyskiwane w ten sposób dochody nie są obciążane daninami, traci budżet, a także system ubezpieczeń społecznych.

Rzeczpospolita

Statut organizacji

Statut NSZZ “Solidarność” to dokument, który określa cele, zadania, strukturę organizacyjną oraz sposób działania Związku.W preambule do Statutu czytamy, m.in. że NSZZ “Solidarność” powołany został w wyniku robotniczego protestu i utworzony na podstawie porozumienia zawartego 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a Komisją Rządową. “(…) opierając swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej prowadzi działalność w zakresie obrony godności, praw i interesów pracowniczych członków Związku oraz realizacji ich potrzeb materialnych, społecznych i kulturalnych” .

Kontakt z nami

6 + 12 =