27 i 28 marca członkowie Rady spotkali się w Częstochowie, gdzie po obradach uczestniczyli w Dniu Skupienia na Jasnej Górze, które poprowadził o. Kamil Szostak.
Zgodnie z programem obrad, powierzono ich prowadzenie Ireneuszowi Besserowi, przewodniczącemu Krajowej Sekcji Pracowników Ceramiki i Szkła.
Następnie zatwierdzono wykonanie budżetu za 2014 r. i preliminarz na rok 2015.
Wykonie budżetu i preliminarz dają nadzieję, że możemy spokojnie pomyśleć o większym profesjonaliźmie.
Następny temat w programie to strona internetowa. Jak wiemy mamy blog, ale zaczyna brakować ?pojemności? i musimy korzystać z innych serwerów do przetrzymywania informacji i miesięczników. Członkowie Rady zgodzili się z tym, że blog jest bardzo prostym narzędziem, łatwym w obsłudze, ale ma dużo wad i nadszedł czas na profesjonalną stronę internetową. W tej kwestii pojęto stosowna uchwałę umożliwiającą zlecenie zbudowania strony.
Następny punkt obrad, to zatrudnienie eksperta – negocjatora. Przewodniczący mówił, że podbudowane finanse SPCH pozwalają na przeprowadzenie takiego półrocznego eksperymentu i sprawdzenie, czy taka usługa jest nam potrzebna i czy zdaje egzamin. Pomysł polega na tym, żeby na pół roku, na umowę zlecenie, zatrudnić eksperta – negocjatora, który jeździłby do poszczególnych Organizacji Zakładowych z SPCH, tam gdzie odbywają się negocjacje, spory zbiorowe lub są inne potrzeby, aby taki ekspert przybył. Dyskutowano nad tym przedstawiając trudności z tym związane i pozostawiono temat do dalszych przemyśleń i propozycji. Na razie przyjęto, że będą prowadzone poszukiwania
takiego eksperta, bo musi to być osoba, która ma doświadczenie i byłaby dyspozycyjna. Następnie omówiono harmonogram działań. W maju jest zaplanowane szkolenie medialne i jesienią powinniśmy sobie zrobić następne szkolenie o tematyce zaproponowanej przez członków Rady. Przewodniczący zasugerował szkolenie dla Społecznych Inspektorów Pracy, ewentualnie konferencje ze związkiem pracodawców w którejś branży, tak jak ostatnio w branży szklarskiej.
Omówiono sprawy dotyczące funkcjonowania biura i podjęto kilka uchwał pozwalających na uregulowanie spraw finansowych oraz zakupu odpowiedniego sprzętu.
W związku z faktem, iż nasz kolega Zbigniew Cegliński 25 marca przeszedł na emeryturę i złożył rezygnację z wszystkich funkcji (wiceprzewodniczący, Sekretarz SPCH) przewodniczący zaproponował wybór nowego sekretarza, a jak Sekcja Nafty wybierze nowego przewodniczącego, wówczas na następnym posiedzeniu zostanie uzupełniony skład prezydium. Przewodniczący zaproponował, aby do Bolesława Potyrały, który jest członkiem Komisji Statutowej, zgłaszać oficjalnie –
jako Rada SPCH – propozycje do zmiany Statutu Związku. Przewodniczący przedstawił informacje ze swojej działalności w ramach Sekretariatu i z obrad Komisji Krajowej w okresie od 9 grudnia 2014 do 27 marca 2015.
Na zakończenie obrad przewodniczący sekcji krajowych i członkowie Rady wymienili się relacjami z sytuacji w swoich Sekcjach, firmach i organizacjach związkowych. Te relacje szerzej opiszemy w majowym wydaniu miesięcznika ?SPCH Solidarność?. Następnego dnia, w sobotę, członkowie Rady SPCH uczestniczyli w Dniu Skupienia ,które poprowadził o. Kamil Szustak. Na to spotkanie przyjechali członkowie NSZZ?Solidarność? z Fabryki Porcelany ?Ćmielów?, którzy po konferencji zwiedzali Klasztor Jasnogórski, po którym oprowadził ich niestrudzony Zbigniew Bonarski. Przy okazji dowiedzieliśmy się, o bardzo złej kondycji finansowej Fundacji Pro Patria, która doprowadziła do odrestaurowania Bastionu Świętego Rocha i umiejscowienia w nimekspozycji obrazującej polskie zrywy wolnościowe wraz z bogatą ekspozycją pamiątek podarowanych przez pierwszych członków i założycieli NSZZ ?Solidarność?.
Po obradach Rady SPCH
Statut organizacji
Statut NSZZ “Solidarność” to dokument, który określa cele, zadania, strukturę organizacyjną oraz sposób działania Związku.W preambule do Statutu czytamy, m.in. że NSZZ “Solidarność” powołany został w wyniku robotniczego protestu i utworzony na podstawie porozumienia zawartego 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a Komisją Rządową. “(…) opierając swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej prowadzi działalność w zakresie obrony godności, praw i interesów pracowniczych członków Związku oraz realizacji ich potrzeb materialnych, społecznych i kulturalnych” .