Płace od lipca w dół

wrz 19, 2013 | Aktualnosci

GUS podał dane dotyczące płac i zatrudnienia w sierpniu br. Wg nich średnia płaca spadła od lipca blisko 70 zł i wyniosła brutto w sektorze przedsiębiorstw 3760,45 zł. Dało to wzrost od sierpnia ubiegłego roku o ok.2%. W tym samym czasie liczona przez GUS inflacja wyniosła 1,1%.

Wygląda więc na to, że w ciągu 12 minionych miesięcy średnia płaca realna wzrosła o 0,9%. Ale przecież dobrze wiemy, że średnia płaca często ma się nijak do rzeczywistych zarobków przeciętnego Kowalskiego?
Nawet jednak tak liczona średnia sytuuje nas na szarym końcu już nie tylko w Europie. ?Fakt? podał analizę amerykańskiego serwisu finansowego Bloomberg godzinowych stawek wynagrodzeń. Wg tego zestawienia polski pracownik średnio zarabiający wyprzedza?. Filipińczyka, a przegrywa z Węgrem, Słowakiem, Czechem, Estończykiem, Brazylijczykiem itd. Rekordzistami są Szwajcarzy, Belgowie i Szwedzi zarabiający wg zestawienia Bloomberga średnio ponad 150 zł za godzinę pracy. Niewiele mniej (144 zł) zarabiają Niemcy. Ale za to u nas kryzys się skończył!

Statut organizacji

Statut NSZZ “Solidarność” to dokument, który określa cele, zadania, strukturę organizacyjną oraz sposób działania Związku.W preambule do Statutu czytamy, m.in. że NSZZ “Solidarność” powołany został w wyniku robotniczego protestu i utworzony na podstawie porozumienia zawartego 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a Komisją Rządową. “(…) opierając swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej prowadzi działalność w zakresie obrony godności, praw i interesów pracowniczych członków Związku oraz realizacji ich potrzeb materialnych, społecznych i kulturalnych” .

Kontakt z nami

7 + 12 =