Ogólnopolski Zjazd Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym

wrz 14, 2022 | Aktualnosci

Wydarzenie zostało organizowane na terenie województwa Lubelskiego (Drzewce, Nałęczów, Wąwolnica, Kębło, Kazimierz Dolny, Puławy), bo stąd Ruszyła Lawina Lubelskiego Lipca 1980 roku. Uczestnikami było 93 osoby w tym 68 korzystało ze stałego zakwaterowania. Wszystkie te osoby były represjonowane w okresie Stanu Wojennego lub w konsekwencji wprowadzenia go.

W miejscu zakwaterowania został wyeksponowany baner z hasłem „Warto być Polakiem”. Zostały tez na drzwiach umieszczone plakaty z informacją o uczestnictwie ww. projekcie jak też informacja o patronacie Pana Marszałka Jarosława Stawiarskiego. W sali w której odbywało się wręczanie medali Pro Patria został ustawiony rollup.

Organizacja Ogólnopolskiego Zjazdu osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, który odbył się w miejscowości Drzewce – Kolonia k/Nałęczowa w dniach 8-10.09.2022r. była współfinansowana przez Bogdankę, Spółkę wspierającą zrównoważony rozwój Lubelszczyzny.

Został przeprowadzony wykład doktora Marcina Dąbrowskiego pracownika naukowego IPN. Uczestnicy podziwiali piękno Sanktuarium w Wąwolnicy – poznawali jego historię.

Relacje w TVP3, lokalnej prasie, mediach społecznościowych a także opinie uczestników sprawiły że zmieniło się postrzeganie województwa lubelskiego z regionu rolniczego, którego główną zaletą jest nienaruszona przyroda, na region który był liderem zmian ustrojowych w Polsce.

Powyższe relacje ukazują:

• Nasz region jako twórcę nowej koncepcji oporu społecznego którzy nie skończył się rozlewem krwi (strajki okupacyjne w zakładach pracy).

• Puławy jako zaplecze intelektualne dla wydawnictw opozycyjnych nie tylko w regionie, ale też w całym kraju.

Uczestnicy Zjazdu byli pod ogromnym wrażeniem piękna naszego regionu. Jednoznacznie deklarowali że chcą wrócić do Nałęczowa, Kębła, Kazimierza Dolnego i Puław.

Organizacja Zjazdu, poprzez informacje o nim w telewizji, prasie i mediach społecznościowych, oraz fakt ze relacje fotograficzne oraz film dokumentujący wydarzenie, będą rozesłane do wszystkich uczestników z całego kraju  znacznie przyczyniła się do promocji województwa lubelskiego.