Kulisy

lis 27, 2022 | Aktualnosci

Nie powinno się zdradzać kulisów negocjacji, chyba że służy to wyższym celom. Po ostatnich negocjacjach na Forum Partnerów Społecznych – przez Wonga i Targowicę (OPZZ, ZZIiT, KADRA, SALASA, SMĘTK, TARKOWSKI) pompowana jest narracja o tym że Solidarność walczyła o 10 000 a wzięła 5 000. Bardzo nad tym ubolewamy ( że 5 a nie 10 ),  dlatego warto napisać jak to było. Oczywiście była szansa na więcej – kto wie może nawet na 10 000. Niestety dostaliśmy tzw. kosę w plecy.

Na początku negocjacji Pan Prezes Hryniewicz zaproponował jako „otwarcie” 5 000. Po tym Pan Andrzej Skwarek, (co jasno wyartykułował) w imieniu wszystkich (!) nieobecnych „związków zawodowych” zaproponował 8 000 brutto. Przedstawiciel NSZZ zauważył, że to mniej niż oni proponowali w swoich pismach, na co Pan Skwarek powiedział że zmienia swoją propozycję na ……. 8 400.

Przedstawiciel NSZZ podtrzymał propozycję 10 000 – niestety nie była ona poparta przez Pana Skwarka. Zarząd widząc rozłam,  upierał się przy swoim.  Co by się stało gdyby negocjacje nie były sabotowane przez nieprofesjonalne zachowanie – trudno powiedzieć?

Tak samo jak trudno powiedzieć co Wonga i Targowica mają w planach. Bo, z jednaj strony piszą donosy do Ministerstwa, że Zarząd z nimi nie chce gadać – a kilka dni później nazywają Zarząd: debilami, imbecylami, niedoukami, barbarzyńcami, kur… i prostytutkami.  Gdy Zarząd wysyła zaproszenie na rozmowy – to w odpowiedzi Wonga organizuje mu manifestacje. Czy takie zachowanie i strategia przyniosą jakiś efekt dla Załogi? – trudno sobie wyobrazić żeby był to efekt pozytywny.

W naszej ocenie ze strony Załogi powinien pójść jasny i czytelny sygnał że są gdzieś granice których się nie przekracza.

Statut organizacji

Statut NSZZ “Solidarność” to dokument, który określa cele, zadania, strukturę organizacyjną oraz sposób działania Związku.W preambule do Statutu czytamy, m.in. że NSZZ “Solidarność” powołany został w wyniku robotniczego protestu i utworzony na podstawie porozumienia zawartego 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a Komisją Rządową. “(…) opierając swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej prowadzi działalność w zakresie obrony godności, praw i interesów pracowniczych członków Związku oraz realizacji ich potrzeb materialnych, społecznych i kulturalnych” .

Kontakt z nami

11 + 7 =