Koryto dla swoich?

gru 12, 2024 | Aktualnosci

Jako przedstawiciele NSZZ Solidarność uczestniczyliśmy   w posiedzeniu Krajowego Sekretariatu Przemysłu Chemicznego NSZZ Solidarność.  Rok temu przedstawiciele poszczególnych lokalizacji Grupy Azotu mówili, że u nas jest bardzo źle i szykują się zwolnienia. Musieliśmy słuchać, że inni mają podwyżki i rozwijają się. Minął ROK, a my dziś mówiliśmy na spotkaniu, że stoimy na progu bankructwa. A reszta mówiła, że szykują się zwolnienia grupowe, nie ma podwyżek, a firmy się zwijają.

Bodaj jedna lub dwie firmy mówiły, że mają jakieś podwyżki, ale żeby było jasne NIKT się nie uśmiechał. Wieści z Orlenu są takie, że jest poważnie przeziębiony – a jak on jest przeziębiony to inni mają ciężkie zapalenie płuc z powikłaniami.

Warto się spotykać i rozmawiać, bo okazuje się, że w Grupie Azoty – szykuje się chyba zmiana narracji, dla pracowników są: zwolnienia, szykanowanie związkowców, obniżenia poborów, wypowiadanie socjalu, ale są grupy, którym żyje się dostatnio, a ma żyć się jeszcze dostatniej. Cóż by pracownicy GRUPY powiedzieli, gdyby się okazało, że są ludzie, którzy mają dostać np. 80% podwyżki albo, że jacyś kolesie pasą się – np. doradzając za ogromne pieniądze. To chyba byłby tzw. game changer.

Statut organizacji

Statut NSZZ “Solidarność” to dokument, który określa cele, zadania, strukturę organizacyjną oraz sposób działania Związku.W preambule do Statutu czytamy, m.in. że NSZZ “Solidarność” powołany został w wyniku robotniczego protestu i utworzony na podstawie porozumienia zawartego 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a Komisją Rządową. “(…) opierając swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej prowadzi działalność w zakresie obrony godności, praw i interesów pracowniczych członków Związku oraz realizacji ich potrzeb materialnych, społecznych i kulturalnych” .

Kontakt z nami

8 + 3 =