Ile osób ma pracować w Puławach?

sty 22, 2025 | Aktualnosci

W ostatnich dniach odbyło się spotkanie w Tarnowie ze związkami zawodowymi. U nas nie było inaczej – dziś  (22.01.2025) byliśmy na spotkaniu z puławskim zarządem. Te rytualne zebrania często przypominają sceny z filmów o paranoikach, gdzie uczestnicy wydają się działać na różnych płaszczyznach rzeczywistości. Z jednej strony, dyskusje dotyczyły trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się firma, a z drugiej strony mówiło się o podwyżkach dla 250 osób, co wydaje się nieco sprzeczne z wcześniejszymi doniesieniami. Wręga oskarża Michalskiego o złe traktowanie pracowników, ale jednocześnie spędzają razem godziny na rozmowach w cztery oczy.

Ale najciekawsze było oczywiście to, co padało wprost, ale wymaga zrozumienia.

Pan prezes na pytanie: jakie ma być u nas docelowe zatrudnienie? stwierdził, że musimy się benchmarkingować do Kędzierzyna, gdzie jest zatrudnione jakieś 1600 osób. Czyli 1800, o których mówi Kruk na spotkaniach na fabryce to optymistyczna wersja.

Grupa Azoty będzie importowała amoniak, może jeszcze do Puław nie w tym roku, ale trwają przygotowania, żeby było to możliwe. Czyli jak nie będziemy produkować amoniaku, a tylko go przeładowywać, to co będzie się działo z ludźmi i instalacjami?

W sprawie melaminy trwają prace, żeby uzyskać dopłaty i rekompensaty do jej produkcji. Czyli, jeśli nie będzie dopłat, to nie będzie produkcji, a chwilowo korespondencja w tej sprawie została wysłana na Berdyczów.

W Tarnowie przygotowany jest nowy ZUZP dla wszystkich spółek w 70 % ma być wspólny dla wszystkich a w 30 % ma mieć lokalny charakter. Czyli nasz ZUZP będzie obowiązywał czy raczej nie?

Od marca w Grupie Azoty Puławy ruszą prace nad zmianą systemu pracy. Maraszek z tego powodu jest bardzo szczęśliwy – bo jak twierdzi może uda się wynegocjować coś lepszego.

Powstanie spółka remontowa połączona ze spółek remontowych w całej Grupie. I tu trzeba zadać pytanie: czy będzie tak, że spółka ma być jedynym wykonawcą remontów we wszystkich lokalizacjach, kontrakty mają być podpisane na 5-10 lat a sama spółka ma być sprzedana np. niemieckiemu podmiotowi, bo chyba taki scenariusz był z Medicalem?

No i na koniec coś absolutnie cudownego jeden z pożytecznych związkowców zapytał pełnym uwielbienia głosem:

Panie prezesie, co każe panu tak się poświęcać dla naszej firmy?

Odpowiedź była warta pytania: Bo jestem z Puław  i kocham ten zakład.

Na szczęście spotkanie się zakończyło bo trudno było nam utrzymać treści żołądka na właściwym miejscu.

Statut organizacji

Statut NSZZ “Solidarność” to dokument, który określa cele, zadania, strukturę organizacyjną oraz sposób działania Związku.W preambule do Statutu czytamy, m.in. że NSZZ “Solidarność” powołany został w wyniku robotniczego protestu i utworzony na podstawie porozumienia zawartego 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a Komisją Rządową. “(…) opierając swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej prowadzi działalność w zakresie obrony godności, praw i interesów pracowniczych członków Związku oraz realizacji ich potrzeb materialnych, społecznych i kulturalnych” .

Kontakt z nami

6 + 12 =