Czas rozliczeń i podsumowań

lis 17, 2023 | Aktualnosci

Wynik wyborczy trzeba przyjmować z luzem i pokorą i tak też robię. Mam kilka zalet, choć muszę przyznać szczerze, że akurat pokora nie jest największą z nich 😊. I to jest z całą pewnością cecha charakteru która nie ułatwia mi życia i „kariery”. Nie znoszę populistów, demagogów, kłamców, obłudników, matołów, złodziei i tych którzy dla osiągnięcia prywatnych korzyści ubierają się w ornaty (tych najbardziej) i trudno mi ukryć ten fakt. Plus ta ohydna maniera używania trudnych zwrotów i cytatów 😊 (to za chwilę).  No, ale jestem jaki jestem 😊.  Celtyckie przysłowie: prawda przeciw światu, jest moim mottem. Mogłem podczas tej kampanii opowiadać kocopoły o podwyżkach i słodkim świecie, wolałem mówić prawdę w oczy i nazywać rzeczy po imieniu. Miałem rację trzy lata temu KLIKNIJ i mam ją dziś – i nie zmieni tego żadne głosowanie, bo: prawda jest prawdą, nawet jeśli nikt w nią nie wierzy; błąd jest błędem, nawet jeśli wszyscy w niego wierzą – Fulton J. Sheen.

To NSZZ Solidarność wypracowała (prawnie i politycznie) ofertę ORLEN-u, ofertę która by nas ( całą Grupę) uratowała, dziś w efekcie kolejnych wyborów (tych parlamentarnych, a teraz tych do Rady Nadzorczej) ta opcja jest zredukowana praktycznie do zera.

Co nas czeka w najbliższym czasie? Żadnej oferty samodzielności Puław nie będzie (bo to zwykły bałach wyborczy), a jeśli będzie to skończymy w Ciechu, lub u innego prywaciarza. Będą za to trwałe zamykane instalacje, a więc będą redukcje zatrudnienia. Nie będzie też żadnej walki o Zakłady i Załogę – będzie tylko festiwal pustych kompletnie nic nieznaczących gestów (zawiadomienia do prokuratury, 50 osobowe pikiety,  etc. – dokładnie jak w 2012 roku), w których najbardziej gorliwi będą Ci najbardziej winni tego co nas czeka. Bo tak jak pisałem trzy lata temu – srebrniki robią i zrobią swoje. Nikt (!), poza NSZZ  Solidarność, za Kapro i Melaminę nie będzie umierał – taki paradoks.

Oczywiście to, że mam rację i że wiem jak to się skończy, w żaden sposób nie zwalnia mnie z obowiązku uczciwej pracy i robienia co w mojej mocy dla dobra Załogi. Ja zawsze ludziom odważnie patrzę w oczy, ciekawe czy wszyscy inni będą mieli taką śmiałość.

Oczywiście, moim jedynym i największym marzeniem jest: nie mieć racji, ale strata naszego przedsiębiorstwa z tego roku i zapowiedzi, że przyszły będzie jeszcze gorszy oraz prognozy, że w 2025 roku cała Grupa Azoty może mieć długu 10 miliardów (!) – nie dają na to zbyt dużej szansy na pomyłkę.  Daj Boże, że się mylę.

Bardzo dziękuję, wszystkim którzy oddali na mnie głos – jest to dla mnie oczywiste zobowiązanie i zaszczyt.

Jak mówi klasyk: Alleluja i do przodu (albo w bok) 😊

Sławomir Kamiński – wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność przy GA ZAP S.A.

 

Statut organizacji

Statut NSZZ “Solidarność” to dokument, który określa cele, zadania, strukturę organizacyjną oraz sposób działania Związku.W preambule do Statutu czytamy, m.in. że NSZZ “Solidarność” powołany został w wyniku robotniczego protestu i utworzony na podstawie porozumienia zawartego 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a Komisją Rządową. “(…) opierając swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej prowadzi działalność w zakresie obrony godności, praw i interesów pracowniczych członków Związku oraz realizacji ich potrzeb materialnych, społecznych i kulturalnych” .

Kontakt z nami

1 + 6 =