Porzućcie wszelką nadzieję – część 1

lut 4, 2025 | Aktualnosci

Dziś (4.02.2025) odbyło się kolejne spotkanie z zarządem Grupy Azoty. Spotkanie bardzo ciekawe ze względu na jasne postawienie pewnych spraw i pozbawienie złudzeń zarówno co do przyszłości naszego zakładu jak i postawy pożytecznych związkowców.

Zacznijmy od zakładu. Zostaliśmy poinformowani o aktualnej sytuacji w Grupie Azoty oraz o tym, że kończy się kolejny okres ugody z bankami. Prowadzone są poważne negocjacje z Orlenem tyczące Polimerów Police. Powiedziano, że długi Grupy to 10 miliardów w tym Zakładów Azotowych Puławy 1.6 miliarda. Jasno też powiedziano, że obecny zarząd absolutnie nie rozważa autonomii Puław – wręcz przeciwnie konsolidacja będzie przyśpieszać – bo tego oczekują banki i firma doradcza.

Docelowo!!!! Grupa Azoty ma być przedsiębiorstwem nawozowym i wszystkie inne biznesy mają być analizowane – czytaj wyłączane. Tu pojawiło się pytanie przedstawiciela NSZZ jak to ma się do informacji o tym, że zużycie nawozów w UE ma się zmniejszać ze względu na ekologiczne trendy. Nadzieją (wedle zarządu) jest konkurencyjność, cła i zakończenie wojny na Ukrainie.  Co jest o tyle ciekawą tezą, bo: zapory celne są dowodem na brak konkurencyjności a zakończenie wojny otworzy europejski rynek na legalny import z Rosji i Białorusi. Zarząd wierzy, że będzie inaczej. Czy postawienie na nawozy oznacza redukcje zatrudnienia? Zarząd twierdzi, że absolutnie – ale pracownicy muszą sobie odpowiedzieć sami na to pytanie*.

Powyższe pytanie powiązane było z kolejnym o przyszłość Polimerów i akwizycję Anwilu.  Wychodzi na to, że Grupa chce się pozbyć biznesu, który w przyszłości może być kurą znoszącą złote jajka a chcemy kupić coś co generuje kilkaset milionów straty.  Kiedyś to Orlen miał ratować nas – teraz to chyba my ratujemy Orlen.

Kolejne nasze pytania dotyczyły przyszłej struktury zatrudnienia. Zapytaliśmy czy docelowy model to 4 pracowników fizycznych na jednego umysłowego. Pan prezes stwardził, że na produkcji już dochodzimy do tego i jest to model docelowy wszędzie. Zapytaliśmy czy 400 osób zatrudnionych w służbach utrzymania ruchu będą przeniesione do nowej spółki remontowej – odpowiedź była taka, że wprawdzie w innych lokalizacjach jest taki model to w Puławach się go nie przewiduje. I może nawet byśmy w to uwierzyli, gdyby nie gwałtowna reakcja Marka Maraszka z OPZZ – który się oburzył, że można zadawać takie pytania? Tak jakbyśmy odkrywali jakąś wielką tajemnicę. Naszym zdaniem tak właśnie będzie: służby zostaną wydzielone w ciągu najbliższego roku a spółka podpisze wieloletnie kontrakty na remonty z Grupą Azoty – czy podzieli los Medicalu w naszej ocenie 8/10, że tak.

Przedstawiciel NSZZ zadał jeszcze jedno ważne pytanie, kiedy wreszcie pójdzie zawiadomienie do prokuratury za blok węglowy i opóźnienia w inwestycjach? W naszej ocenie rok to wystarczający okres, żeby albo złożyć zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa albo przestać o tym pleść kocopoły na każdym spotkaniu.

Zarząd zapewniał o swej apolityczności i prosił o apolityczność związki zawodowe. Nie wiemy czy bałwochwalcze wpisy niektórych członków zarządu pod wpisami Donalda Tuska mają potwierdzać powyższą tezę czy jej przeczyć? I czy kandydowanie liderów OPZZ z list Platformy jest dowodem na apolityczność związków zawodowych.

No i na koniec wisienka. Pan Wręga rozpoczął spotkanie od pokrzykiwania na prezesa Leszkiewicza – został szybko zgaszony – tekstem: jak prosił pan o nieskładanie pozwu był pan dużo grzeczniejszy.  Wystarczy zatem połączyć kropki i mamy cudowny obraz: Wręga blatuje się z Michalskim i Leszkiewiczem – Maraszek zabrania zadawania trudnych pytań.  Maski opadają.

Statut organizacji

Statut NSZZ “Solidarność” to dokument, który określa cele, zadania, strukturę organizacyjną oraz sposób działania Związku.W preambule do Statutu czytamy, m.in. że NSZZ “Solidarność” powołany został w wyniku robotniczego protestu i utworzony na podstawie porozumienia zawartego 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a Komisją Rządową. “(…) opierając swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej prowadzi działalność w zakresie obrony godności, praw i interesów pracowniczych członków Związku oraz realizacji ich potrzeb materialnych, społecznych i kulturalnych” .

Kontakt z nami

10 + 10 =