70. rocznica rzezi wołyńskiej – wyjazd

cze 19, 2013 | Ze Związku

W bieżącym roku przypada 70 rocznica krwawej rzezi na Wołyniu. W okresie od lutego 1943 do lutego 1944 nacjonaliści ukraińscy (przy aktywnym, częstym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej) dokonali masowego mordu na ludności byłego województwa wołyńskiego II RP.
Ofiarami mordów, których kulminacja nastąpiła w lecie 1943, byli Polacy, w dużo mniejszej skali Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Czesi i przedstawiciele innych narodowości zamieszkujących Wołyń. Nie jest znana dokładna liczba ofiar, historycy szacują, że zginęło ok. 50?60 tys. Polaków.
Chcąc uczcić pamięć zamordowanych Polaków, Zarząd Regionu Środkowowschodniego NSZZ ?Solidarność?, organizuje wyjazd na obchody 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej w dniach 13-14 lipca 2013 r.
Koszt wyjazdu wynosi 200 zł (dla członków NSZZ ?Solidarność?), natomiast dla osób spoza związku ? 250 zł.

Wyjazd zaplanowany jest o północy z 12/13 lipca br.
Zapisy prowadzone są w biurze ZR przy ul. Królewskiej 3 w Lublinie,
pok. 33, III piętro lub telefonicznie 81/532 08 11.
Liczba miejsc na wyjazd jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Obowiązkowo należy mieć ważny paszport!

Punktem centralnym wyjazdu będzie uroczysta msza św. w intencji pomordowanych na Wołyniu w katedrze w Łucku, a także pielgrzymka do miejsc męczeństwa na Wołyniu.

Ponadto w ramach obchodów 70. rocznicy zbrodni na Wołyniu w dniach 15-16 lipca 2013 r. odbędzie się konferencja naukowa na KUL-u, zatytułowana ?Nie zabijaj. Kościół wobec ludobójstwa?.
Chętnych zapraszamy do zapisów w biurze Komisji NSZZ Solidarność ZAP

Statut organizacji

Statut NSZZ “Solidarność” to dokument, który określa cele, zadania, strukturę organizacyjną oraz sposób działania Związku.W preambule do Statutu czytamy, m.in. że NSZZ “Solidarność” powołany został w wyniku robotniczego protestu i utworzony na podstawie porozumienia zawartego 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a Komisją Rządową. “(…) opierając swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej prowadzi działalność w zakresie obrony godności, praw i interesów pracowniczych członków Związku oraz realizacji ich potrzeb materialnych, społecznych i kulturalnych” .

Kontakt z nami

9 + 7 =