46 proc. Polaków za zakazem handlu w niedzielę. Badanie TNS

maj 24, 2016 | Aktualnosci

85 proc. Polaków przyznaje, że zdarza im się robić zakupy w niedzielę i święta, z czego 21 proc. robi to często; zarazem 46 proc. Polaków opowiada się za wprowadzeniem zakazu handlu w niedzielę i dni świąteczne – wynika z najnowszego raportu TNS Polska.
Według badania, 85 proc. Polaków przyznaje, że zdarza im się robić zakupy w niedzielę i święta. 54 proc. deklaruje, że zakupy w te dni zdarza im się robić rzadko. 21 proc. przyznaje się do częstych zakupów w niedzielę i święta, w tym 4 proc. mówi, że robi to bardzo często. Jak podkreśla TNS, 22 proc. respondentów nigdy nie robi zakupów w dni świąteczne.
46 proc. Polaków jest za wprowadzeniem zakazu handlu w niedzielę i dni świąteczne. 23 proc. z nich chciałoby, żeby taki zakaz obowiązywał wszystkie sklepy; tyle samo respondentów chciałoby, żeby zakaz obejmował tylko supermarkety i hipermarkety. W 2004 r. odsetek osób popierających zakaz handlu dla sklepów wielkopowierzchniowych wynosił 13 proc. Zwolennikami zakazu handlu w dni świąteczne wprowadzonego we wszystkich sklepach są częściej mieszkańcy wsi oraz osoby preferujące małe lub średnie sklepy samoobsługowe.
Jak wynika z badania TNS, w dni świąteczne najczęściej sklepy odwiedzają osoby w wieku 20-29 lat, a także osoby zamieszkujące duże miasta i preferujące zakupy w supermarkecie. Zdecydowanie mniej chętnie na zakupy wybierają się seniorzy (60 lat i więcej), mieszkańcy wsi, osoby korzystające z małych, osiedlowych sklepów.
Przeciwko wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę i święta jest 41 proc. Polaków. W porównaniu do 2004 r. odsetek przeciwników zakazu zmalał o 13 punktów procentowych.
TNS wskazuje, że 12 lat temu 43 proc. badanych deklarowało, że korzystają z małych sklepów, gdzie towar podaje ekspedient. Obecnie odsetek zmniejszył się trzykrotnie. W 2004 r. jedynie 24 proc. Polaków deklarowało, że dokonuje zakupów w sklepach wielkopowierzchniowych; w 2016 r. taką deklarację złożyło 56 proc. badanych. Zarówno teraz, jak i 12 lat temu w podobnym stopniu kupowano w małych i średnich sklepach samoobsługowych (19 proc. obecnie, 22 proc. w 2004 r.).
red.hd
Źródło.solidarnosc.org.pl

Statut organizacji

Statut NSZZ “Solidarność” to dokument, który określa cele, zadania, strukturę organizacyjną oraz sposób działania Związku.W preambule do Statutu czytamy, m.in. że NSZZ “Solidarność” powołany został w wyniku robotniczego protestu i utworzony na podstawie porozumienia zawartego 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a Komisją Rządową. “(…) opierając swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej prowadzi działalność w zakresie obrony godności, praw i interesów pracowniczych członków Związku oraz realizacji ich potrzeb materialnych, społecznych i kulturalnych” .

Kontakt z nami

5 + 9 =