35 dni urlopu rocznie

sie 21, 2014 | Aktualnosci

Nie 26 dni, a aż 35 dni w roku – tak długi może być już od przyszłego roku urlop wypoczynkowy w Polsce, informuje ?Gazeta Wrocławska?.

Według informacji gazety, takizapis znajdzie się w przygotowywanej właśnie unijnej dyrektywie. Mówi ona, że pracownikom będzie przysługiwało 35 dni urlopu, jeśli wiek emerytalny w danym kraju członkowskim wynosi 67 lat.

Wiek emerytalny podniesiono nie tylko w Polsce, również w Danii, Holandii czy Hiszpanii. Dlatego unijni urzędnicy postanowili wynagrodzić dodatkowe lata pracy urlopem. Tam, gdzie pracuje się 67 lat, ma być 35 dni urlopu rocznie, a w krajach z progiem emerytalnym 68 lat ? 37 dni urlopu.

Według gazety, obrady Komisji Europejskiej w tej sprawie mają się odbyć jeszcze w tym roku, możliwe, że dyrektywa wejdzie w życie już w 2015 r.

Gazeta Wrocławska