Związkowcy zaniepokojeni rządowymi planami

paź 18, 2012 | MEDIA

Połączenie Zakładów Azotowych ?Tarnów? z Zakładami Azotowymi ?Puławy? może zakończyć się w I kwartale przyszłego roku. Takiego zdania jest wiceminister Skarbu Państwa Rafał Baniak.

Związkowcy z ?Puław? od początku próby prywatyzacji, a późniejszej fuzji zakładów, zgłaszali swój sprzeciw, a także wskazywali na inne rozwiązania. Zakładowa ?Solidarność? podkreśla, że propozycje ministerstwa są niekorzystne dla puławskiej spółki.

– Dzisiejsza wypowiedź pana wiceministra Rafała Baniaka budzi w nas duży niepokój. Uważa on, że strona społeczna nie jest istotna. My natomiast twierdzimy, iż właśnie strona społeczna jest integralną częścią tego procesu i powinna być traktowana na równi z innymi uczestnikami rozmów ? powiedział w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl Piotr Szymański z ?Solidarności? Zakładów Azotowych ?Puławy? (ZA ?Puławy?).

Wiceszef resortu skarbu zaznaczył, iż ministerstwu ?bardzo zależy na tym, żeby wszystkim decyzjom dotyczącym konsolidacji towarzyszył dialog społeczny?.

Minister Baniak podkreślił dziś, że konsolidacja odbędzie się ?na równych warunkach?. Z tym sformułowaniem nie zgadzają się związkowcy z ?Puław?, którzy zaznaczają, że po przeanalizowaniu całego procesu połączenia obu zakładów wyraźnie widać, iż w żadnym ?stopniu nie będziemy mieli do czynienia z równymi warunkami?.

– Jak można tak twierdzić przy fakcie, że jedna firma będzie właścicielem drugiej. Z działań ministra wychodzi na to, że Zakłady Azotowe ?Tarnów? (ZA ?Tarnów?) będą posiadały 60 proc. udziałów w ZA ?Puławy? i to tarnowskie azoty będą dyktowały warunki ? wyjaśnił Szymański.

Dodał, że ?zgodnie ze słowami ministra Baniaka sformułowanie ?na równych warunkach? powinno oznaczać, że każda ze spółek miałaby taki sam udział, a Skarb Państwa miałyby większość?. – Tymczasem w tym przypadku ZA “Tarnów” będą miały większość, dlatego my protestujemy i chcemy włączyć w rozmowy stronę społeczną, związkową – podkreślił.

Baniak stwierdził, że resort jeszcze nie rozstrzygnął, jaki będzie udział Skarbu Państwa w powstającej Grupie Azoty. – To też w dużej mierze będzie zależało od decyzji Komisji Europejskiej – jaka będzie struktura akcjonariatu. To nie jest jeszcze przesądzone ? dodał.

Sprawa sytuacji polskich zakładów chemicznych, w tym także konsolidacji ?Tarnowa? z ?Puławami?, będzie omawiana na obradach Sekretariatu Przemysłu Chemicznego NSZZ ?Solidarność?, które rozpoczną się jutro w Łęcinie koło Szczecina.

– Na obradach ma zostać przyjęte specjalne stanowisko dotyczące konsolidacji, które na pewno zostanie przesłane do ministra Skarbu Państwa Mikołaja Budzanowskiego ? powiedział Szymański. Jak wyjaśnił, dotychczas Komitet Obrony Zakładów Azotowych ?Puławy? wystosował do szefa resortu skarbu dwa listy, na które ? zaznaczył związkowiec ? dotychczas odpowiedzi nie otrzymał.

– Oprócz stanowiska Sekretariatu Przemysłu Chemicznego do ministra Budzanowskiego Komitet Obrony Zakładów Azotowych ?Puławy? skieruje kolejne pismo w tej sprawie do szefa resortu. Dotychczas wysłaliśmy dwa listy, na które do tej pory nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi ? zaznaczył Szymański.

Zakłady Azotowe w Tarnowie w połowie lipca wezwały do sprzedaży akcji ZA Puławy po 110 zł za akcję. W wezwaniu złożono zapisy na 10,3 proc. kapitału zakładowego ZA “Puławy”. Wzywający zdecydował, że kupi wszystkie akcje, na które złożono zapisy. W połączonym podmiocie Skarb Państwa chce mieć znacznie powyżej 32 proc., a być może nawet powyżej 40 proc.

Źródło. NaszDziennik.pl

Statut organizacji

Statut NSZZ “Solidarność” to dokument, który określa cele, zadania, strukturę organizacyjną oraz sposób działania Związku.W preambule do Statutu czytamy, m.in. że NSZZ “Solidarność” powołany został w wyniku robotniczego protestu i utworzony na podstawie porozumienia zawartego 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a Komisją Rządową. “(…) opierając swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej prowadzi działalność w zakresie obrony godności, praw i interesów pracowniczych członków Związku oraz realizacji ich potrzeb materialnych, społecznych i kulturalnych” .

Kontakt z nami

4 + 8 =