Sejm uchwalił ustawę chroniącą strategiczne spółki

lip 13, 2015 | Aktualnosci

Ustawa o kontroli niektórych inwestycji,która ma na celu ochronę strategicznych polskich spółek przed wrogim przejęciem, została uchwalona przez Sejm.

Ustawa o kontroli niektórych inwestycji, która ma na celu ochronę strategicznych polskich spółek przed wrogim przejęciem, została uchwalona przez Sejm.

– Uzyskaliśmy narzędzie do ingerencji w sytuacjach, gdy zachodzi ryzyko utraty kontroli nad spółkami niezbędnymi do zapewnienia bezpieczeństwa Polski ? powiedział Andrzej Czerwiński, minister Skarbu Państwa.

Ustawa dotyczy najważniejszych spółek z sektorów gazowego, elektroenergetycznego, chemicznego, petrochemicznego i zbrojeniowego.

Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia, wykaz podmiotów podlegających ochronie, uwzględniając istotny udział danego podmiotu w rynku, skalę prowadzonej działalności, poważne zagrożenia dla fundamentalnych interesów społeczeństwa, jak również brak możliwości wprowadzenia środka mniej restrykcyjnego.

Umieszczenie podmiotu na liście oznaczać będzie, że przejęcie dominacji nad podmiotem podlegającym ochronie czy też istotnego uczestnictwa w nim poprzez nabycie akcji czy udziałów, praw majątkowych dotyczących podmiotów czy też przedsiębiorstwa tego podmiotu, będzie wymagało zgłoszenia Ministrowi Skarbu Państwa. Będzie on mógł wydać sprzeciw wobec planowanej transakcji, jeśli zaistnieją przesłanki zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego wymienione w projekcie ustawy. Minister Skarbu Państwa będzie korzystał z opinii fachowego gremium opiniodawczego, jakim będzie Komitet Konsultacyjny, złożony z przedstawicieli organów publicznych właściwych ze względu na bezpieczeństwo i porządek publiczny. Decyzje sprzeciwu podlegać będą kontroli sądowej.

Ustawa teraz trafi do Senatu. Ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.