Sejm nie zajmie się podwyżką płacy minimalnej

kwi 23, 2014 | Aktualnosci

Sejm nie zajmuje się podwyżką płacy minimalnej, proponowaną przez “Solidarność” – pisze “Gazeta Wyborcza”. Ministerstwo Pracy skutecznie utrudnia rozpoczęcie prac nad projektem ustawy, który już od 2 lat zalega w komisji sejmowej. Pracodawcy są przeciwni podwyższaniu płacy minimalnej.

Taka podwyżka zmniejszy społeczne nierówności – zwraca uwagę gazeta.

Płaca minimalna wynosi 1680zł brutto. Podniesienie jej poprawi warunki życia najmniej zarabiających. W tej chwili osoby zatrudnione za płacę minimalną, jeśli mają choć jedno dziecko, żyją na granicy minimum egzystencji. Projekt NSZZ “Solidarność” uzależnia wzrost płacy minimalnej od wzrostu PKB . Jeśli przekroczy on 3 proc., płaca rosłaby niemal skokowo, ale tylko do poziomu 50 proc. średniej. Związkowcy wyliczają, że podniesienie płacy minimalnej o 10 zł daje budżetowi ok. 14 mln zł dodatkowych przychodów zwyższych składek na ZUS i z podatku PIT.

Pracodawcy twierdzą, że koszty pracy są zbyt wysokie oraz nierówno rozłożone. Zwracają uwagę, że w niektórych branżach, gdzie marże są niskie, opłacenie wszystkich składek czyni zatrudnianie nieopłacalnym. Według raportu ŚCD ponad jedna trzecia pensji w Polsce to różne podatki. To o wiele za dużo.

? Niestety, w Polsce łatwo się omija regulacje związane z płacą minimalną ? mówi z rozmowie z “Gazetą Wyborczą” prof. Piotr Dominiak z katedry zarządzania Politechniki Gdańskiej. ? Płaca minimalna jest powyżej rynkowej ceny pracy, widać to zwłaszcza w kryzysie. Pracodawcy wolą więc umowy cywilne, bo te nie mają określonych stawek minimalnych, lub wypychają pracowników na samozatrudnienie.

Statut organizacji

Statut NSZZ “Solidarność” to dokument, który określa cele, zadania, strukturę organizacyjną oraz sposób działania Związku.W preambule do Statutu czytamy, m.in. że NSZZ “Solidarność” powołany został w wyniku robotniczego protestu i utworzony na podstawie porozumienia zawartego 31 sierpnia 1980 r. w Gdańsku pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a Komisją Rządową. “(…) opierając swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej prowadzi działalność w zakresie obrony godności, praw i interesów pracowniczych członków Związku oraz realizacji ich potrzeb materialnych, społecznych i kulturalnych” .

Kontakt z nami

13 + 1 =