R
Ponad 600 złotych nowych danin zapłaci każdy Polak – alarmuje “Rzeczpospolita”. Państwo chce zwiększyć podatki o około 24 mld zł.

Fiskus sięga do kieszeni Polaków coraz głębiej nie od dziś. Gazeta przypomina, że wcześniej państwo, wbrew obietnicom, utrzymało podwyższone stawki VAT. Piąty rok zamrożone są progi podatku od dochodów osobistych, zniknęły też ulgi w PIT ? internetowa i zwrot VAT za materiały budowlane. Spółki komandytowo-akcyjne obłożone zostały podatkiem CIT.

Najnowszy sposób to rozszerzenie dwuprocentowego podatku od czynności cywilnoprawnych na nowe kategorie. A także podatek od nieruchomości, który obejmie sieci kablowe i obiekty energetyczne. Mogą go więc zapłacić operatorzy telekomunikacyjni, elektrownie i kopalnie. Te 2 proc. w przypadku wartej setki miliardów złotych infrastruktury ? to setki milionów wyjęte z kas przedsiębiorstw.

Z szacunków ?Rzeczpospoltej ” wynika, że państwo co roku będzie zabierać obywatelom co najmniej 24 mld zł więcej niż dotychczas. To równowartość aż 7 proc. dochodów sektora finansów publicznych.