Rozmawialiśmy z Wojewodą o koronawirusie

mar 13, 2020 | Aktualnosci

Dziś (13.03.2020) odbyło się na zaproszenie Pana Wojewody spotkanie dotyczące umiejscowienia w puławskim szpitalu osób zakażonych koronawirusem.

Pan Wojewoda w spójny, logiczny, a przede wszystkim racjonalny sposób przedstawił podstawy swojej decyzji. Powodów jest bardzo wiele i większość nie powinna być ujawniana ze względu na dobro społeczne albo ze względu na ochronę dóbr osobistych. W tym ostatnim przypadku chodzi o sytuacje, gdy ujawnianie faktów może spowodować zagrożenie procesami prywatnymi wobec Państwa Polskiego (kuriozum, ale tak jest).

Pan Wojewoda wyraził głębokie zrozumienie dla naszych obaw o dobro mieszkańców i wyjaśnił, że była to jedyna racjonalna decyzja, którą musiał(!), a nie chciał podjąć. Wyboru dokonał spośród kilku lokalizacji, uwzględniając przewidywane sekwencje zdarzeń i scenariusze.

Ze swojej strony przedstawiliśmy rozwinięcie argumentów zawartych w piśmie i wyraziliśmy pogląd (zgodny z poglądem Pana Wojewody), że z całą pewnością zawiodła komunikacja. Jedynym usprawiedliwieniem dla Pana Wojewody może być (i jest) fakt, że de facto ponosi on jednoosobowy ciężar odpowiedzialności oraz komunikacji z otoczeniem.

Ze strony obecnych na spotkaniu przedstawicieli samorządu z całego województwa padły deklaracje poparcia i zrozumienia dla przyszłych działań Pana Wojewody.

Jednoznacznie przedstawiliśmy nasze żądania opracowania i upublicznienia procedur zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańcom naszego powiatu. Pan Wojewoda zapewnił, że plany takie istnieją i że będą zaprezentowane przez starostę puławskiego. Wyraziliśmy oczekiwanie, że będą one poparte autorytetem i podpisem Pana Wojewody.

Wojewoda wyraził ubolewanie z powodu problemów w komunikacji, obiecał, że dołoży wszelkich starań, aby nigdy te nieprozumienia się nie powtórzyły. Padła też jasna deklaracja, że drzwi do Pana Wojewody są zawsze otwarte.

Reasumując, czasy idą trudne i pełne wyzwań. Zafundowały nam je nieodpowiedzialne jednostki, które mają w głębokim poważaniu dobro bliźniego. Dlatego apelujemy o maksymalne ograniczenie kontaktów międzyludzkich, by nie przyczyniać się do rozprzestrzeniania się wirusa i co oczywiste, przestrzeganie wszelkich zaleceń i oficjalnych komunikatów.

Piotr Śliwa

Sławomir Kamiński

INFORMACJA I APEL DO MIESZKAŃCÓW PUŁAW I POWIATU PUŁAWSKIEGO

1) Rosnąca liczba osób podejrzanych o zakażenie oraz zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 powoduje konieczność zapewnienia w naszym województwie należytej ilości miejsc o profilu zakaźnym.

2) Mimo, że na Lubelszczyźnie znajduje się osiem szpitali, posiadających w swojej strukturze oddziały zakaźne i obserwacyjno-zakaźne, to przy obserwowanej i prognozowanej dynamice wzrostu zakażeń może to okazać się niewystarczające.

3) Zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach został wyznaczony jako szpital, który zostanie czasowo przeprofilowany na szpital zakaźny co nie wyklucza, że w przyszłości będzie to dotyczyło innych szpitali, nawet nie posiadających w chwili obecnej oddziałów dedykowanych pacjentom z chorobami zakaźnymi.

4) Wybór podyktowało między innymi położenie szpitala z dobrym dojazdem do Lublina oraz lokalizacja w stosunku do aktualnie stwierdzonego ogniska epidemicznego w Niedrzwicy Dużej i jego pochodnej w szpitalu w Bełżycach.

5) Puławski szpital posiada zabezpieczenie kluczowe dla leczenia stanów zagrożenia życia i zdrowia pacjentów z podejrzeniem koronawirusa lub zakażonych tym wirusem w zakresie kardiologii, neurologii, ortopedii. Zapewnia również możliwość przyjmowania porodów i udzielenia pomocy pacjentce ciężarnej.

6) ❗️ Realne niebezpieczeństwo dla zdrowia publicznego stanowi nie pacjent izolowany w warunkach szpitalnych, ale osoba, która świadomie lub nieświadomie funkcjonuje w społeczeństwie, będąc zakażona koronawirusem. ❗️

7) Zabezpieczenie świadczeń szpitalnych w obecnej nadzwyczajnej sytuacji sprowadza się do udzielania świadczeń nagłych, w szczególności ratujących życie.

8) Każda osoba znajdująca się w stanie nagłego zagrożenia życia otrzyma świadczenia ratunkowe, a pacjent zostanie przewieziony do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego lub innego najbliższego szpitala mogącego udzielić skutecznej pomocy. Dla mieszkańców Puław i Powiatu Puławskiego będą to – w zależności od konkretnego zdarzenia – okoliczne szpitale w Dęblinie, Rykach, Opolu Lubelskim, Lubartowie, a także szpitale lubelskie, w szczególności 1 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką.

9) Większość szpitali naszego województwa została postawiona w stan podwyższonej gotowości, co pozwala na podejmowanie przez nie dodatkowych działań w razie wystąpienia takiej potrzeby.

10) Państwowe Ratownictwo Medyczne funkcjonuje na dotychczasowych zasadach, zatem pomoc należy wzywać dzwoniąc na numer alarmowy 112.

11) Podstawowa opieka zdrowotna, ambulatoryjna opieka specjalistyczna oraz nocna i świąteczna opieka zdrowotna również działają na dotychczasowych zasadach, z uwzględnieniem zmian spowodowanych sytuacją zagrożenia zakażeniem, czyli z ograniczeniem osobistego kontaktu pacjenta z personelem medycznym (teleporady). Do przychodni przy ul. Centralnej zostaną skierowani dodatkowi specjaliści.

Bardzo proszę o zrozumienie i empatyczne podejście do trudnej sytuacji, która dotyczy nas wszystkich, bo każdy z nas może w każdej chwili stać się pacjentem potrzebującym pomocy.

Lech Sprawka
Wojewoda Lubelski