Puławy i Tarnów skorzystają na fuzji

lip 17, 2012 | MEDIA, Z zakładu

MSP ocenia, że nie będzie problemów z uzyskaniem zgód formalnych na fuzję Tarnowa i Puław – poinformował dziennikarzy Mikołaj Budzanowski, minister skarbu.

“Pod względem wszelkich zgód formalnych na fuzję Tarnowa i Puław jestem spokojny. Ten projekt został dokładnie zbadany i oceniam, że nie będzie problemu ze zgodą na koncentracje tych podmiotów” – powiedział Budzanowski.

“Oceniam, że rozstrzygnięcia losów polskiej chemii należy oczekiwać w ciągu 6 miesięcy. Tyle potrzebujemy na zgody i zamknięcie procedur prawnych” – dodał.

Podtrzymał swoją negatywną ocenę dla wezwania na Tarnów ogłoszonego przez Acron.

“Podtrzymuję, że najlepszym wyjściem dla polskiej chemii jest konsolidacja” – powiedział minister.

16 maja rosyjska grupa Acron, za pośrednictwem Norica Holding, ogłosiła wezwanie na akcje ZA Tarnów. Grupa Acron wezwała do sprzedaży akcji ZA Tarnów, dających 64,8 proc. głosów, po 36 zł za akcję. W wyniku wezwania chce osiągnąć 66 proc. głosów na walnym zgromadzeniu spółki. W piątek, Acron podwyższył cenę akcji w wezwaniu do 45 zł. Zapisy w wezwaniu inwestorzy mogą składać do 16 lipca.

Natomiast ZA Tarnów w piątek ogłosiły wezwanie na akcje ZA Puławy, które stanowią 32 proc. walorów na WZ, po 110 zł za sztukę. Warunkiem dojścia wezwania do skutku jest złożenie przez inwestorów zapisów na wszystkie akcje objęte wezwaniem.

Gdy wezwanie dojdzie do skutku Tarnów planuje zaoferować akcjonariuszom Puław akcje nowej emisji, w efekcie spółka będzie mogła zwiększyć udział w akcjonariacie Puław do 100 proc. głosów na WZ. Parytet wymiany ma wynieść 2,5 akcji Tarnowa za jedną akcję Puław.

W sobotę NWZ ZA Tarnów upoważniło zarząd do emisji akcji o wartości nominalnej 240 mln 43 tys. 915 zł. Akcje będą mogły być zaoferowane z wyłączeniem prawa poboru, wyłącznie akcjonariuszom spółki Zakłady Azotowe Puławy w zamian za akcje ZAP, w taki sposób, że parytet wymiany wyniesie 2,5 akcji Tarnowa za 1 akcję Puław.

Udział Skarbu Państwa w ZA Puławy wynosi 50,67 proc.

Źródło. Rzeczpospolita