Prawie 84 proc. bezrobotnych jest bez prawa do zasiłku

lip 25, 2013 | MEDIA

W czerwcu odnotowano spadek liczby bezrobotnych i stopy bezrobocia. Jednak w stosunku do czerwca ubiegłego roku roku liczba bezrobotnych wzrosła – podał Główny Urząd Statystyczny.
Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu czerwca 2013 r. wyniosła 2 mln 109,1 tys. osób i była niższa niż przed miesiącem o 67,2 tys. osób.

Najwyższa stopa bezrobocia utrzymywała się nadal w województwach: warmińsko-mazurskim (20,2 proc.), kujawsko-pomorskim (17,6 proc.), zachodniopomorskim (17,0 proc.), podkarpackim (15,5 proc.), świętokrzyskim (15,4 proc.) i lubuskim (15,3 proc.). Najniższą stopą bezrobocia charakteryzowały się województwa: wielkopolskie (9,7 proc.), mazowieckie (11,1 proc.), śląskie (11,2 proc.) oraz małopolskie (11,5 proc.).

Spadek liczby bezrobotnych odnotowano we wszystkich województwach, najbardziej znaczący w: opolskim (o 5,0 proc.), pomorskim (4,3 proc.), zachodniopomorskim (4,1 proc.) oraz warmińsko-mazurskim i wielkopolskim (po 3,8 proc.). W porównaniu z czerwcem 2012 r. liczba bezrobotnych zwiększyła się we wszystkich województwach, najbardziej w: mazowieckim (12,0 proc.), małopolskim (10,8 proc.), śląskim (10,6 proc.), pomorskim (8,3 proc.) i wielkopolskim (8,0 proc.).

Bez prawa do zasiłku pozostawał 1 mln 769,1 tys. osób czyli 83,9 proc. ogółu zarejestrowanych bezrobotnych.