MSP sprzeda 12 % akcji Tarnowa??

kwi 10, 2013 | Aktualnosci

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) zgodnie z prawem musi do 24 kwietnia albo sprzedać pakiet 12 procent akcji Grupy Azoty SA i zejść do 33 procent w akcjonariacie albo dokupić akcji spółki. Wybrało tę pierwszą opcję, poinformowały Reutera trzy niezależne źródła

Pakiet dokładnie 12,13 procent akcji spółki z Tarnowa, który ma być wystawiony na sprzedaż, jest warty według obecnej wyceny giełdowej spółki 0,7 miliarda złotych.

“W ciągu dwóch tygodni taka transakcja będzie przeprowadzona w formie budowy przyspieszonej księgi popytu” – poinformowało źródło rynkowe.

Dwa inne źródła rynkowe również udzieliły takiej informacji.

Skarb państwa zwiększył zaangażowanie w Grupie Azoty (do niedawna Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach) powyżej 33 procent w wyniku fuzji zakładów z Tarnowa z inną kontrolowaną przez rząd spółką Zakładami Azotowymi Puławy .

Obecnie skarb państwa posiada 45,13 procent akcji firmy z Tarnowa. Wzrost zaangażowania powyżej 33 procent nastąpił (po rozliczeniu pierwszego etapu fuzji) 24 stycznia tego roku.

Ustawa o ofercie publicznej mówi, że w wypadku takiego zwiększenia udziału, w ciągu trzech miesięcy albo należy sprzedać akcje i obniżyć zaangażowanie do 33 procent akcji albo dokupić akcje do poziomu 66 procent w kapitale.

Termin na wykonanie jednej z tych operacji mija dokładnie za dwa tygodnie – 24 kwietnia.

MSP komentarza nie miało.

Źródło. Parkiet