Młodzi pracują na własny rachunek

maj 28, 2015 | MEDIA

Ponad 43 proc. młodych Polaków pracujących na własny rachunek twierdzi, ?że robi to z konieczności, a nie chęci rozwoju biznesu, podaje ?Rzeczpospolita?.

Według najnowszego raportu Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy, praca na własny rachunek stopniowo zyskuje na popularności wśród młodych Europejczyków, choć często jest to efekt nie tyle unijnych programów promujących przedsiębiorczość, ile wysokiego bezrobocia wśród młodzieży po kryzysie z 2008 r.

Największe samozatrudnienie jest w krajach dotkniętych wysokim bezrobociem. W Grecji w 2013 roku 16% młodych ludzi pracowało na własny rachunek, we Włoszech 15,3%, na Słowacji 11%, a w Rumuni 10%. W Polsce zanotowano 8,3% młodych samozatrudnionych.

Jak podaje Eurofound, w Polsce ponad 43 proc. młodych ludzi w wieku 18-34 przyznało, że w ich przypadku praca na własny rachunek to nie chęć realizowania ambicji biznesowych, tylko sposób wejścia na rynek pracy.

Źródło. Rzeczpospolita